Ile kosztuje strona internetowa?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego jedna strona internetowa kosztuje 100 zł a inna 15 000 zł
 • Na co zwracać uwagę wybierając wykonawcę strony i jak to wpływa na cenę
 • Powiem Ci też z jakimi dodatkowymi opłatami musisz się liczyć.

Spis treści:

 1. Krótki wstęp
 2. Jak układany jest cennik stron internetowych?
 3. Po co Ci strona internetowa?
 4. Cennik strony internetowej - bez sensu!
 5. Ile kosztuje strona internetowa jak doneta.pl?
 6. Projektowanie strony internetowej, a sklepu internetowego?
 7. Strona stworzona przez agencję czy freelancera?
 8. Koszt wykonania = doświadczenie w tworzeniu stron internetowych
 9. Ile kosztuje utrzymanie strony (opłaty roczne)?
 10. Podsumowanie

Z roku na rok ceny wykonania strony internetowej się zmieniają, bo technologia, w której tworzymy strony www (a później je pozycjonujemy i analizujemy) też się zmienia. Ile kosztuje strona internetowa w 2022 roku? Odpowiedź jest trudna, ponieważ TO ZALEŻY.

Uwaga!! Nazywam się Przemek Szczygłowski, a ten artykuł jest subiektywny!
Tworzeniem stron internetowych zajmuję się ponad 10 lat. Uczestniczyłem przy projektowaniu ponad 2000 stron WWW. O stronach WWW i ich reklamie wiem (prawie) wszystko. W tym artykule dam Ci porcję merytoraycznych informacji, analizę runku i konkurencji. Opowiem Ci o tym jak (a właściwie po co) robi się strony i jak robię je ja.
Nie odpowiem na Twoje pytanie, ile kosztuje strona internetowa, którą Ty powinieneś mieć bo każda strona jest inna tak jak każda firma jest inna. Będziesz jednak wiedział jaką stronę kupić, jak to zrobić i u kogo. Zaczynamy?

Od czego zależy koszt strony internetowej?

Na blogu Donety często przeczytasz "to zależy". A to dlatego, że tematy, które poruszam są często wielowątkowe i skomplikowane. Obiecuję, że będę używał możliwie najprostszego języka, a jeśli mi się nie uda i coś będzie dla Ciebie niezrozumiałe, to napisz komentarz lub dołącz do naszej grupy na Facebooku, gdzie przedsiębiorcy tacy jak my pomagają innym przedsiębiorcom.

Jak układany jest cennik stron internetowych?

Ile kosztuje strona www? Wzór jest prosty:

koszt strony internetowej = czas potrzebny na jej wykonanie * cena za godzinę pracy.

Cena za godzinę (stawka) pracy jest różna i waha się od umiejętności i doświadczenia pracowników agencji lub freelancera. Do tej pory spotkałem się ze stawkami od 30 zł do 150 € za godzinę pracy programisty (który m.in. podpina stronę pod system CMS, czyli panel administracyjny) czy grafika (który tworzy np. indywidualny projekt graficzny czy slajdy).

No tak, ale nikt nie rozlicza stron WWW na godziny (choć to moim zdaniem idealne i sprawiedliwe dla każdego rozwiązanie :-)).

Ile zarabia programista?
(Ile zarabia programista? Źródło: https://kodilla.com/pl/blog/ile-zarabia-programista)

Aby wycena strony była dokłana na początku trzeba uzgodnić jak ma wyglądać i co zawierać!
I klient i twórcy strony muszą wiedzieć co wchodzi w skład zlecenia. I na tej podstawie (bazując na doświadczeniu) twórca strony określa jak długo będzie ją robił, mnoży przez stawkę i w ten sposób wychodzi nam cena strony WWW.

Dlatego tak ważne jest, by określić przed złożeniem zamówienia jak najwięcej szczegółów dotyczących strony WWW, tak byś Ty wiedział co dostaniesz, a programista, grafik, copywriter podzielili się zadaniami i krok po kroku przygotowali dla Ciebie stronę taką, jakiej oczekujesz.

Nie zgadzaj się na rozpoczęcie prac przed uzgodnieniem szczegółów! Niektóre agencje doliczają wtedy dodatkowe opłaty za "niestandardowe" rzeczy (opisane gdzieś małą czcionką na końcu regulaminu) lub po prostu Ty dostaniesz stronę, która nie będzie Cię satysfakcjonować.

Ile trwa stworzenie strony internetowej? To zależy. Ja mam dwa życiowe rekordy :)

Najszybsze stworzenie strony WWW zajęło mi około 25-30 minut. W tym czasie kupiłem domenę, serwer i certyfikat SSL. Skonfigurowałem wszystko i zainstalowałem szablon oparty na systemie CMS Donety. Wgrałem logo, uzupełniłem stronę danymi kontaktowymi klienta, dodałem i sformatowałem treść w trzech zakładkach. Wykadrowałem zdjęcia do pokazu slajdów, zmieniłem kolorystykę szablonu by była spójna z logo i zdjęciami. Szablon wybrał klient, wszystkie materiały wysłał klient. Ja miałem to tylko ułożyć tak, żeby ładnie wyglądało. Jeśli się potrafi, to można przygotować stronę w 30 minut. Jaka była cena strony internetowej? 499 zł (mieliśmy chyba jakąś promocję).

Mój drugi rekord? Pracowałem nad zakładką z ofertą, a konkretnie nad tabelką z cennikiem. Tylko nad tą tabelką spędziłem 10 godzin! Tylko dlatego, by była czytelna, intuicyjna i zachęcała do podjęcia akcji - umówienia się na wizytę. Bo taki był cel tej strony internetowej. Ile taka tabelka kosztuje? Strona z 6 zakładkami kosztowała 7 000 zł, więc koszt samej zakładki z ofertą to około 1 200 zł.
Drogo? Teoretycznie tyle, co wykonanie całej strony WWW. Weź tylko pod uwagę to, że dzięki temu strona dostarczyła naszemu klientowi wielu klientów i obniżyła koszty reklamy. Ciągle drogo?

Zanim odpowiem na pytanie ile kosztuje strona, zadam pytanie po co powstaje strona i jaki ma cel?

Po co mi strona internetowa?

Kiedy zlecasz wykonanie strony internetowej musisz wiedzieć dlaczego to robisz, a co ważniejsze po co Ci strona? Od odpowiedzi na to pytanie zależy cena utworzenia strony internetowej, jej utrzymania (hosting, domena, SSL - ta zielona kłódeczka obok adresu) czy SEO (pozycjonowania).

Są strony WWW, które powstają bez celu. Po to, by były, bo stronę internetową powinno się mieć. Często określa się je mianem "prostych wizytówek". Zawierają opis firmy, ofertę, galerię zdjęć, dane kontaktowe czy godziny otwarcia. Często słyszę "zróbmy na razie prostą stronę, później będziemy myśleć nad nią i jej SEO". I taką stronę robimy zwykle w cenie od 500 zł do 1000 zł. Stronę opieramy o szablon, a jej finalna cena zależy od tego ile będzie zakładek i jakie treści dostaniemy od klienta (czy wszystko ładnie poukładane i sformatowane np. w. Wordzie, gotowe do wrzucenia czy np. tekst na stronę napisany na kartce odręcznym pismem - a całość dostaniemy w formie zdjęcia. W takim przypadku nad przepisywaniem i redagowaniem tekstu spędzimy często więcej niż nad tworzeniem samej strony). Nad taką stroną spędzamy kilka godzin, a naszym zadaniem jest takie poukładanie treści otrzymanych od klienta, by strona prezentowała się możliwie jak najlepiej.

Tworzenie stron internetowych, które mają cel jest o wiele bardziej czasochłonne. Projektowanie stron WWW, które mają poprowadzić odwiedzającego je użytkownika za rękę, od punktu A do punktu B wymagania doświadczenia, planowania, analizy i testowania. Takie strony internetowe mają zaplanowany cały proces sprzedaży, określony profil klienta (personę). Strony internetowe tego typu przyciągają uwagę, wzbudzają zainteresowanie, kreują potrzeby, obalają wątpliwości i skłaniają do akcji. Taką stronę internetową najpierw się planuje, później wdraża, a na końcu nieustannie testuje. Cennik stron internetowych, które powstają by realizować cel nie może być z góry określony, bo różne są cele. Cena wykonania strony internetowej, o której mowa to u nas minimum 4 000 zł.

Cennik strony internetowej - bez sensu!

Kiedyś miałem cennik stron internetowych. Podzieliłem go na pakiety. W najtańszym pakiecie były najmniej skomplikowane graficznie szablony, w najdroższym te efektowne i z efektem WOW.

W tańszym pakiecie uzupełniałem mniej zakładek, w tym droższym więcej. W tańszym nie było bloga, sklepu, newslettera.

Po czym doszedłem do wniosku, że to totalnie bez sensu.

Bo każda firma jest inna, dlatego każda strona powinna być inna.

Są strony na pierwszy rzut oka bardzo proste, ale niezwykle skuteczne, ponieważ taka konstrukcja strony najlepiej realizuje jej cel (np. landing page, którego głównym celem jest pobranie ebooka w zamian za e-mail). Wybór konstrukcji strony, pomysł na układ treści i rozmieszczenie poszczególnych elementów, napisanie skutecznych tekstów, to efekt kilku dni pracy grafika, copywritera i programisty.

Są strony, które na pierwszy rzut oka są niezwykle rozbudowane, mają wiele zakładek i treści. Jednak wszystkie te zakładki mają taki sam układ, większość treści dodał klient, a cała strona zbudowana jest na szablonie. Czas realizacji to kilka godzin.

To są przypadki - częste - które do tradycyjnego cennika nie pasują. A ja nie chcę dopasowywać na siłę Twojej strony do konkretnego pakietu, wolę powiedzieć Ci ile czasu zajmie mi jej stworzenie, co zrobię i dlaczego i finalnie podać cenę, która będzie adekwatna do jakości.

Cennik stron internetowych
(przykładowy cennik stron WWW w Donecie)

Ile kosztuje strona internetowa jak doneta.pl?

Ostatnio dostałem maila z pytaniem, ile kosztuje strona jak doneta.pl? I to było bardzo trudne pytanie, ponieważ stronę w obecnej wersji rozwijamy już kilka lat. Powstało wiele unikalnych treści, grafik, praktycznych rozwiązań. I o ile "funkcjonalnościowo" i "wyglądowo" stronę wyceniliśmy na około 5 tysięcy złotych, o tyle dodatki, które robią znaczenie, na kolejne 10 000zł. Co to za dodatki?

 • Przygotowanie persony (profilu klienta).
 • Mnóstwo unikalnych treści pod kątem SEO.
 • Przygotowanie zdjęć, grafik, mockupów.
 • Wdrożenie danych strukturalnych.
 • Instalacja statystyk i narzędzi analitycznych.
 • Analiza zachowań użytkowników. Optymalizacja. Analiza zachowań i znów optymalizacja... i tak cały czas, aż do dziś.

Te detale, których nie ma w "zwykłej wizytówce firmowej" dają mega efekty. Podnoszą konwersję, czyli więcej osób odwiedzających naszą stronę kontaktuje się z nami, a osób odwiedzających jest coraz więcej bo i pozycje w Google są kapitalne (a nie wydaliśmy ani grosza na pozycjonowanie!)

Wykres pozycji w Google Donety
(wykres pozycji w Google Donety)

Wysoka pozycja strony WWW w Google na wiele popularnych fraz to efekt SEO i naturalnego pozycjonowania strony. To idealne treści, linkowanie wewnętrzne, odpowiednie nazwy zdjęć, kompresja, wydajność, etc, etc, etc. Coś, czego nie widać, a co robi genialną robotę. A przecież ilość słów kluczowych, na które pojawia się strona Doneta w Google ciągle rośnie, ponieważ Donetę nieustannie rozwijamy.

Co oprócz wysokich pozycji strony internetowej? Wysoka konwersja (czyli ilość osób, które kontaktują się z nami / ilość osób, które odwiedzają stronę). Czyli 15% osób odwiedzających stronę internetową doneta.pl kontaktuje się z nami za pomocą telefonu, maila lub formularza kontaktowego.

Podsumowując, Doneta realizuje postawione jej cele. Dobrze się pozycjonuje i skutecznie pozyskuje klientów. Trzeci, mniej rzucający się w oczy cel to edukacja - poprzez utworzenie bloga i darmowe konsultacje. W przyszłości planujemy uruchomienie newslettera i utworzenie społeczności naszych klientów. Ale to dalekie plany :-)

Stworzenie strony, a sklep internetowy?

Często przygotowanie sklepu internetowego jest dwa, trzy razy droższe niż tworzenia strony. Agencje IT i freelancerzy używają argumentów, że przygotowanie sklepu internetowego jest bardziej złożone i czasochłonne i przez to podnoszą cenę. Jest przy tym więcej pracy, bo strona główna jest bardziej rozbudowana, bo trzeba ułożyć podstronę z kategoriami czy produktem bo to, bo tamto. Bez sensu.

Nie zgadzam się. Sklep internetowy tworzy się dokładnie tak samo jak stronę WWW. Albo przygotowujemy sklep internetowy, w kilka godzin, za cenę w okolicy 1 000 zł, albo zastanawiamy się nad każdym aspektem sklepu internetowego - określamy jego cel, sposób poruszania się klienta i liczymy się z kosztami rzędu minimum 5 000 zł.

W przypadku tworzenia sklepów internetowych na platformach typu Prestashop czy Wordpress (bezpłatne rozwiązania) musisz wziąć pod uwagę zakup dodatkowych, płatnych wtyczek np. do obsługi płatności online, integracji z kurierami czy Allegro. W tym wypadku faktycznie sklepy internetowe okazują się droższe, choć w przypadku projektowania stron internetowych również możesz zdecydować się na dodatkowe, płatne funkcjonalności (jak np. integracja z systemem CRM czy systemem do email marketingu - ale to temat na osobny artykuł).

Strona internetowa tworzona przez agencję czy freelancera?

Sam zaczynałem jako freelancer. Bez doświadczenia nie mogłem liczyć na pracę w porządnej agencji, więc musiałem zbudować portfolio. Rola freelancera była do tego idealna, zaniżałem ceny dzięki czemu udawało mi się złapać klientów z mniejszym budżetem, jednak... dziś wstyd mi za strony, które robiłem. Bo nie miałem doświadczenia. Bo nie wiedziałem, że strona powinna mieć określoną budowę, strukturę, zoptymalizowany kod i setkę innych dziwnych rzeczy, o których się po prostu nie wie na początku kariery. W 2005 roku, kiedy zaczynałem, nie było też blogów, poradników na YouTube, szkoleń czy podcastów, które uczyły rzemiosła.

Kiedy zdobyłem doświadczenie stworzyłem markę. I musiałem też podnieść ceny, bo ZUSy, później biuro, prąd, księgowa czy nawet koszt stworzenia strony Donety. Koszty urosły ale jakość moich stron i wiedza urosła razem z nimi.

Na początku drogi bycia agencją, by zaniżyć koszty, sam korzystałem z usług freelancerów. Kilka razy byłem ogromnie zadowolony. Szybko, tanio, dobrze. Kilka razy straciłem wpłacone zaliczki i musiałem świecić oczami przed klientami i tłumaczyć, dlaczego zamówione przez nich strony internetowe nie są jeszcze zrobione.

A Ciebie, klienta, przecież to nie interesuje. Strona internetowa czy sklep internetowy, który u mnie kupujesz ma być zrobiony dobrze i na czas. Nie interesuje Cię, kto to zrobi i kiedy. Ciebie nie interesują kwestie techniczne wykonania strony. Patrzysz na to czy cena strony się zgadza, czy jest strona internetowa jest zgodna z umową i wykonana na czas. A ja nie mogę pozwolić sobie na powierzenie tej odpowiedzialności przypadkowym osobom, bo chcę, żebyś po wykonanym zleceniu wystawił mi opinię w Google czy na Fejsie. A później chciałbym z Tobą rozmawiać na temat reklamy, marketingu i pozycjonowania stron.

Koszt wykonania = doświadczenie

Nieważne czy freelancer czy agencja reklamowa, zawsze musisz sprawdzić ich portfolio. Musisz wiedzieć, że mają doświadczenie by sprostać zadaniu stworzenia strony www idealnej dla Ciebie. Niestety kilka razy w miesiącu zdarza mi się usłyszeć, że:

 • "mam już projekt strony internetowej ale nie jest skończony bo kontakt się urwał"
 • "moja strona internetowa jest już gotowa, ale osoba, która ją robiła wyjechała za granicę i nie chce jej zmodyfikować"
 • "ktoś już zaczął robić mi stronę ale nie możemy się dogadać i nie spełnia moich oczekiwań"
 • "osoba, która podjęła się utworzenia strony internetowej siedzi w więzieniu" (serio, coś takiego usłyszałem!)

Samo przygotowanie strony internetowej to jedno, a późniejsza opieka nad nią to drugie. Kiedy w przyszłości chciałbyś na stronę coś dodać, coś się posypie lub po prostu zapomnisz hasło do panelu administracyjnego to musisz mieć możliwość złapania za telefon i kontaktu z firmą, która Ci robi stronę. I ten telefon ktoś powinien w końcu odebrać.

A co z domeną i hostingiem?

"Ktoś zrobił mi stronę, kupił domenę i hosting a ja teraz nie mogę jej odnowić, bo z tym kimś nie ma kontaktu. Ja chcę zapłacić za kolejny rok, ale nie mam komu!"

Takie sytuacje też niestety się zdarzają. Doneta obsługuje ponad 1000 domen i drugie tyle kont hostingowych. Posiadamy własne serwery, współpracujemy z rejestratorem domen. Twoja strona jest u nas bezpieczna i masz gwarancję, że za rok dwa czy trzy lata my nadal będziemy odnawiać Twoje domeny i zapewniać Ci serwer.

Dlaczego? Ponieważ robimy to już od 2007 roku, a to zobowiązuje.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Ile kosztuje odnowienie domeny?

Zależy od jej rozszerzenia. Odnowienie domeny z końcówką .PL waha się od około 60 zł do około 150 zł brutto (w Donecie to 75 zł). Domeny regionalne (np. twoja-strona.waw.pl, czyli lokalna dla firmy z okolic Warszawy) są dużo tańsze. Tak samo tańsze są domeny IDN, czyli te z polskimi znakami.

Domenę należy odnawiać co rok.

Ile kosztuje odnowienie serwera?

Najtańszy serwer to koszt kilkudziesięciu złotych rocznie. Cena hostingu rośnie kiedy korzystasz ze skrzynek e-mail i wszystkie wiadomości przechowujesz w chmurze na serwerze. Wtedy musisz liczyć się z tym, że braknie Ci miejsca na dysku i będziesz musiał je dokupić.

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Nie musisz go mieć, by Twoja strona internetowa działała, jednak zielona kłódeczka obok adresu Twojej strony internetowej wpływa pozytywnie na jej odbiór u odwiedzających. Strona internetowa z certyfikatem SSL też o wiele lepiej się pozycjonuje w wyszukiwarce Google.

Instalacja i konfiguracja najtańszego SSLa to w Donecie koszt 49 zł rocznie. Są też droższe certyfikaty, ale po co Ci one... przecież nie jesteś bankiem :-)

Strona WWW za darmo

Tak, to możliwe. W WIX (z reklamami za to z łatwym kreatorem i dużą ilością skórek - wersji graficznych - do wyboru) czy Google (dużo mniej opcji niż na WIX, brzydsze skórki, ale Google to w końcu Google) możesz stworzyć swoją stronę WWW za darmo. I na pewno lada moment napiszę o tym osobny artykuł, a nawet nagram szkolenie jak to zrobić. Niemniej tutaj przedstawię Ci krótko wady i zalety takiego rozwiązania:

Zalety:

 • Za darmo.
 • Strona gotowa nawet w 15 minut.

Wady:

 • To nie jest Twoja strona. Nie możesz wziąć jej i przenieść się z nią na inny hosting.
 • Brak firmowej domeny.
 • Rozwój strony to nieustanna nauka na błędach.
 • Kwestia pozycjonowania stron na darmowych platformach jest... powiedzmy, że trudna.

darmowa strona www w google
(Możesz mieć stronę za darmo dzięki Google)

Podsumowanie

Twoja strona ma realizować Twoje cele. Ile będzie kosztować? Tyle, żeby ekipa, która ją tworzy mogła poświęcić wystarczającą ilość czasu na jej przygotowanie, przetestowanie, przeanalizowanie, a później ulepszanie.

Ważne, by była to ekipa doświadczona i z odpowiednią wiedzą. Pamiętaj też, że tworzenie strony to proces, który trwa wiele miesięcy a nawet i lat.

Zadzwoń i umów się na darmową konsultację. Odpowiem za darmo na Twoje pytania związane z projektowaniem stron internetowych i ich reklamie. Bez żadnych zobowiązań.

Kto napisał ten wpis?

Przemek na co dzień tworzy strony WWW, sklepy internetowe i dba o ich marketing.

Prowadzi szkolenia i warsztaty z:

 • Marketingu w Google - pozycjonowania (SEO) i Adsów (SEM),
 • Content marketingu i lejków marketingowych,
 • User Experience,
 • Mailingów- tych zimnych i ciepłych.

Przeczytaj inne teksty tego autora

Opinie

Skontaktuj się z nami

call 733 543 (pokaż numer)

Zajęte? Nikt nie odbiera?
Bardzo często rozmawiamy przez telefon, mamy sporo spotkań online.
Kliknij tutaj i zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

mail biuro@doneta.pl

Napisz przez formularz. To najszybsza i najlepsza forma kontaktu z Donetą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.

Doneta, to zespół fajnych ludzi

Zadzwoń: 733 543 (pokaż numer) call
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas:
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 47 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.