Jaki system CMS wybrać?

Jaki system CMS wybrać?

Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie chcesz stworzyć swoją stronę WWW. Jeśli tworzysz stronę WWW dla swojej firmy lub swojego sklepu internetowego to ten artykuł jest dla Ciebie, tłumaczę w nim prostym językiem co to jest CMS i jaki wybrać.

Jeśli tworzysz strony WWW na co dzień lub chcesz stworzyć zaawansowany serwis, portal czy aplikację to szukaj dalej lub napisz do mnie, a dam Ci bardziej techniczną wiedzę. Celem tego artykułu jest przybliżenie osobie, która nie wie nic o tworzeniu stron internetowych, informacji na ten temat, by mogła świadomie podjąć decyzję jaki CMS wybrać (bo mimo wszystko np. WordPress, to nie jest najlepszy CMS).

No dobra, ale zanim odpowiemy na pytanie jaki CMS wybrać musisz wiedzieć co to jest system CMS?

Co to jest system CMS?

CMS, to skrót od Content Management System, czyli po polsku systemu zarządzania treścią. No tak, ale co to takiego?

Kiedy ktoś robi dla Ciebie stronę ma dwie opcje:

  1. albo buduje ją od zera kodując ją tylko w PHP, HTML, CSS (i innych, czyli w języku programowania, który służy do budowania stron). Strona powstaje, jest ładna, tylko... składa się ona tylko z kodu źródłowego (HTML, CSS i inny), a ten kod może edytować tylko ktoś, kto go zna. Dodanie nowej zakładki, zdjęcia, zmiana adresu e-mail wymaga umiejętności pisania w tym języku. Takie strony nie mają CMSa, czyli panelu administracyjnego, w którym możesz stronę edytować samodzielnie, bez korzystania z HTML, CSS i innych języków programowania stron WWW.
  2. Druga opcja stworzenia strony to też zbudowanie jej w HTML i CSS, ale oprócz tego, dodajemy całe oprogramowanie w PHP i SQL, które służy do łatwej edycji strony WWW bez znajomości HTML. Dzięki temu otrzymujesz Panel Administracyjny, w którym sam możesz w łatwy sposób dodawać nowe zakładki, edytować istniejące, dodawać zdjęcia, produkty w sklepie itp. itd.

Bardzo uproszczając, CMS to nic innego jak panel administracyjny strony, który umożliwia jej łatwą edycję bez znajomości kodu HTML, CSS, JavaScript i innych.

System CMS to panel administracyjny strony
(przykład edycji treści w systemie CMS)

Takich "paneli administracyjnych" jest wiele, a każdy z systemów zarządzania treścią to inny panel - ma inne opcje, inaczej wygląda. Jedne są bardziej intuicyjne, drugie mniej.

Jaki system zarządzania treścią wybrać?

Wybór systemu CMS jest trudny, a ta decyzja będzie miała głębokie konsekwencje w przyszłości. Wybierając CMS mamy do wyboru dwie opcje:

  1. autorski system CMS
  2. CMS typu Open Source.

Czym się różnią te systemy zarządzania treścią?

System zarządzania treścią Open Source

CMS typu Open Source (dalej będziemy korzystać ze skrótu OS) to darmowy system CMS. Taki CMS tworzy wielu, niezależnych programistów. Każdy (nawet Ty), masz dostęp do jego kodu źródłowego. Możesz go pobrać za darmo, zainstalować na serwerze i samodzielnie stworzyć stronę WWW.

Do najpopularniejszych CMS'ów typu open source należą: WordPress, PrestaShop, Drupal, Joomla, czy Quick.CMS.

WordPress Logo

Okej, mam darmowy CMS napisany przez kogoś (np. najpopularniejszy CMS WordPress), co jeśli brakuje mi jakiejś funkcjonalności? Musisz zainstalować wtyczkę (tzw widget, dodatek). Na stronie opartej na WordPressie znajdziesz ponad 50 tysięcy wtyczek do wyboru.

No właśnie, kilkadziesiąt tysięcy widgetów wymaga dużej ilości kodu, który je obsłuży (w dużym skrócie). Dla przykładu pliki witryny na WordPressie zajmują około 40 megabajtów, a CMS Donety tylko 2 megabajty. WordPress jest rozbudowany, bo musi być zbudowany tak, by można było zainstalować w nim dowolną wtyczkę.

Ile kosztują wtyczki do WordPress i innych CMS ów?

To zależy, są bezpłatne dodatki do WordPress, są też i płatne. O tym, czy wtyczka jest płatna czy bezpłatna, decyduje jej autor. Większość podstawowych dodatków jest bezpłatnych, jednak te bardziej rozbudowane - czyli te użyteczniejsze - są płatne. Albo w miesięcznych (lub rocznych) abonamentach albo w ramach jednorazowej opłaty.

Cennik wtyczki do WordPressa
(przykładowy cennik wtyczki Allegro do WordPress)

Nie mogę znaleźć idealnej wtyczki

W takiej sytuacji jesteś w ... czterech literach. Jeśli nie ma wtyczki, której potrzebujesz, to ktoś musi ją dla Ciebie napisać. A to zwykle jest drogie, bardzo drogie.

Podobnie w sytuacji, kiedy w wybranej przez Ciebie wtyczce brakuje jakiejś funkcji. Musi ją dopisać programista, najlepiej taki, który specjalizuje się w danym systemie CMS. A to - jak wyżej - zwykle jest drogie, bardzo drogie.

Często dzwonią do mnie klienci, których wykonawca strony przestał odpisywać na wiadomości, a w najlepszym razie stwierdził, że nie potrafi skończyć strony. A to dlatego, że modyfikowanie i dopisywanie wtyczek jest... skomplikowane i wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu baz danych i programowania obiektowego. I nie zrobi tego żaden programista (np. WordPress), który za przygotowanie strony WWW liczy sobie w okolicach 500 - 2 000 zł.

WordPress wtyczki

Wtyczka do WordPress ma dziurę!

Kod źródłowy najpopularniejszych systemów CMS jak WordPress, Joomla czy PrestaShop jest OGÓLNODOSTĘPNY. Są tego zalety i wady. Zaletą jest to, że każdy może dopisywać do niego nowe wtyczki, więc baza rozszerzeń rośnie, a wadą jest to, że każdy haker ma do niego dostęp i może szukać dziur (luk).

WordPress wzostał shakowany

Kiedy haker znajdzie lukę czy to w systemie CMS czy to w jego wtyczce to przeszukuje sieć w poszukiwaniu stron internetowych, które mają dokładnie tę wersję CMSa z tą wtyczką (która ma dziurę). I wykorzystuje tę dziurę do rozsyłania spamu (do Twoich klientów mogą trafić maile z ofertą na viagrę czy rolexy - sam pewnie czasem takie maile dostajesz) lub do przechowywania lub udostępaniania dalej nielegalnych plików. Czasem serwis WWW oparta na dziurawej wtyczce lub systemie CMS kończy z informacją, że została zhakowana. I cierpi na tym wizerunek firmy.

Strony oparte na CMS Wordpress, Joomla, Prestashop, Drupal itp. trzeba regularnie aktualizować. Bo za każdym razem, gdy jakiś haker znajdzie dziurę w kodzie, to trzeba ją załatać - właśnie aktualizacją. I ten obowiązek ciąży na administratorze strony, nie jej twócy.

Blogi na WordPress są atakowane

Kolejnym niebezpieczeństwem wynikającym z aktualizacji jest... kompatybilność z wtyczkami. Każda wtyczka pasuje do konkretnej wersji systemu CMS. Jeśli więc system CMS dostanie aktualizację, a wtyczka, z której korzystasz nie będzie zgodna z tą aktualizacją to... strona się wysypie. Może się też wysypać, kiedy zaktualizujesz samą wtyczkę, a nie zaktualizujesz systemu CMS. Czasem jest tak, że jedna wtyczka w żaden sposób nie chce współpracować z inną wtyczką. Bo każdą wtyczkę pisał inny programista i ktoś gdzieś popełnił błąd.

Ile kosztuje strona na CMSie typu open source?

To zależy. Jeśli chcesz mieć własną domenę, a witrynę zrobisz sobie sam to musisz liczyć się z kosztem... kilkudziesięciu złotych. Instalacja i podstawowa konfiguracja takiej strony jest bardzo prosta i jest wiele artykułów w sieci na ten temat.

Jeśli zlecisz taką realizcję agencji, to ceny zaczynają się zwykle od 1 000 zł (w Warszawie jest pewnie drożej, w Szczekocinach taniej - bo inne są koszty utrzymania agencji).

Początkujący "programista" na Oferii weźmie pewnie parę stówek, bo nie ma firmy, nie ma legalnych programów więc i koszty niższe.

Przeczytaj też na blogu o tym: kto robi strony WWW i ile kosztuje tworzenie stron internetowych?

Mowa tutaj o standardowych stronach, do których wykonania nie trzeba będzie pisać i modyfikować wtyczek.

Ile kosztuje sklep internetowy na PrestaShop?

Sklepy są zwykle 2 razy droższe od strony internetowej. Ceny sklepów na PrestaShop to zwykle 4 000-7 000 złotych (w tym koszt skórki - czyli layoutu, wyglądu strony - i innych wtyczek to około 2 000 - 3 000 złotych).

Autorski system CMS

Jak sama nazwa wskazuje taki CMS ma swojego autora. Czyli firmę lub freelancera, która go napisała od podstaw. Jest on jej własnością i (najczęściej) tylko ta jedna, konkretna firma, na nim pracuje i nikt nie ma dostępu do jego kodu źródłowego.

Taki system CMS składa się zwykle z podstawowych, standardowych funkcji. Funkcje, modyfikacje i dodatki, których brakuje w podstawowej wersji, są dopisywane za każdym razem indywidualnie pod konkretny projekt. Dzięki temu powstaje tzw. strona "szyta na miarę", czyli strona, która posiada tylko te funkcje - i dokładnie takie - które uzgodnione zostały na etapie planowania strony. Masz gwarancję, że skoro wszystkie funkcje zostały napisane pod konkretny projekt, to będą one ze sobą współpracować płynnie i nie będą powodować żadnych błędów. Nie będą potrzebne też ich aktualizacje, a jeśli już to bardzo, bardzo rzadko (bo autorskie CMSy są bezpieczniejsze od tych Open Source).

Autorski system CMS

Niektóre firmy SZYFRUJĄ swoje systemy CMS, czyli nawet klient nie ma dostępu do jego kodu źródłowego, a tym samym nie może rozbudowywać strony w momencie końca współpracy z firmą, która stronę na takim CMS stworzyła.

Pozostałe firmy udostępniają kod źródłowy swojego CMSa swoim klientom, tak, by klient miał wybór, kto opiekuje się jego stroną i kto ją rozwija. Przykładem takiej firmy jest np. Doneta. Kiedy zamówisz u nas serwis internetowy możesz w każdej chwili zrezygnować z naszych usług i poprosić inną firmę o dalszą opiekę nad witryną.

Ile kosztuje autorski system CMS?

To zależy od firmy, która go sprzedaje. Często - nie wiem dlaczego - jest tak, że są one strasznie drogie. Zwykle droższe od systemu typu Wordpress, Joomla, Prestashop. Dlaczego tak jest? Pewnie dlatego, że autor poświęcił na jego powstanie mnóstwo czasu. Czasochłonne jest też dopisywanie do niego indywidualnych - dla każdego klienta - funkcji. Zwykle ceny autorskich systemów CMS zaczynają się od 10 000 złotych. Choć my w Donecie mamy inną politykę cenową :-)

Porównanie systemów CMS

Wady i zalety. Który najlepszy dla strony internetowej, a który do sklepów internetowych? Autorski CMS czy Open Source (typu WordPress, Joomla, PresaShop)?

Zalety WordPress, Joomla i im podobnych:

Zalety

1. Są bezpłatne. Każdy je może zainstalować za darmo, bo każdy ma do nich dostęp. Ich instalacja jest łatwa i często automatyczna. Uważaj jednak, ponieważ daje to hakerom możliwość ataku. Musisz często instalować aktualizacje bo inaczej Twoja strona zostanie zaatakowana i zawirusowana.

Pobierz WordPress za darmo
(pobierz WordPressa za darmo)

2. Masz dostęp do dziesiątek tysięcy wtyczek, a duża część z nich jest za darmo. Są dodatki do SEO, pokazów slajdów czy efektownych prezentacji treści.

3. Są popularne, bo korzysta z nich większość firm tworzących strony WWW. Przez co zmiana agencji, która obsługuje strony internetowe Twojej firmy jest łatwiejsza i szybsza niż w przypadku autorów.

Wady

1. Są wolne. Systemy CMS typu OS są wolne, bo ciężkie. Przeciętny WordPress waży średnio 40 megabajtów i więcej. 70% stron opartych o CMS WordPress ładuje się dłużej niż 3 sekundy. A 3 sekndy to maksimum, ile może ładować się Twoja strona by nie wkurzać jej odwiedzających.

2. Częste aktualizacje. CMS WordPress to system, który trzeba aktualizować przynajmniej raz w miesiącu. Inaczej Twoja strona będzie rozsyłać spam lub przechowywać nielegalne pliki na serwerze. A po aktualizacji może okazać się, że nie wszystkie wtyczki ze sobą współpracują.

3. Wtyczki są niekompatybilne, albo ze sobą, albo z obecną wersją WordPressa czy Joomla. Bo każdą wtyczkę pisze inny programista.

Wtyczka do WordPress nie działa

Zalety autorskiego systemu CMS

Zalety

1. Są szybkie. Bo są lekkie - zawierają tylko niezbędne funkcje, potrzebne Twojej stronie WWW. Dzięki czemu lepiej się pozycjonują (bo czas ładowania witryny to element SEO).

2. Są bezpieczne. Bo żaden haker nie ma dostępu do ich kodów źródłowych. Padają ofiarą ataków znacznie rzadziej niż WordPressy, które są najczęściej atakowanym systemem CMS na świecie.

3. Można je dowolnie dostosować do Twoich potrzeb. Są pisane przez programistów, którzy znają się na programowaniu (a nie tylko instalowaniu gotowych wtyczek), przez co strony oparte na autorach są szyte na miarę - czyli dokładnie takie, jakich potrzebujesz.

Wady

1. Nie mają darmowych wtyczek. Bo każdą funkcjonalność musi dopisać programista.

2. Dłuższy czas realizacji. Bo nie mają darmowych wtyczek, a każdą funkcję trzeba dopisać :)

3. Niektóre firmy projektujące strony WWW nie pracują na autorskich systemach zarządzania treścią, więc będziesz potrzebował więcej czasu, na znalezienie nowej firmy, która podejmie się modyfikacji Twojej strony.

Który system CMS jest najlepszy?

Nie ma idealnego systemu CMS. A jeśli ktoś twierdzi inaczej, to kłamie. Na czym powinien polegać wybór idealnego systemu CMS? WP, Joomla, Drupal czy autor? To zależy, a czynników jest mnóstwo, tak samo jak zwolenników i użytkowników każdego z nich.

Jeśli do tej pory nie wiedziałeś co to CMS to... nie podejmuj decyzji sam. Zadzwoń do nas lub napisz i umów się na darmową konsultację. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie.

CMS WordPress i Joomla należy do najpopularniejszych systemów. Powstawał jako system blogowy. I do tego jest świetny. Nieźle sprawdza się w przypadku prostych stron WWW i sklepów internetowych.

Ale jeśli witryna WWW ma posiadać funkcje, których nie ma w żadnych wtyczkach lub sklep internetowy ma mieć kilkaset produktów to...WordPress już nie daje już rady.

W przypadku skomplikowanej strony lepiej wykorzystać autorski system CMS. W przypadku sklepów z duża ilością produktów w grę wchodzi PrestaShop lub... autorski system CMS. Bo oba są dużo szybsze i wydajniejsze od WordPressa (choć dobry autorski CMS miażdży szybkością ładowania PrestaShopa).

Kiedy trafia do mnie klient, który chce sklep internetowy, w którym znajduje się konfigurator koszulek w stylu cupsell, to mówię mu wprost, by wybrał WordPress lub Prestę. Strona będzie chodzić wolniej, będzie musiał dbać o ich aktualizacje ale... cena będzie przynajmniej 3x niższa niż na autoskim systemie CMS.

Kiedy trafia do mnie klient, który pyta o przygotowanie prostej strony internetowej, to proponuję mu naszego autorskiego CMSa, bo jest szybki, lekki, tani i bezpieczny. Przez co lubi go Google, a Tobie odpada problem z ciągłymi aktualizacjami.

A co z Joomla czy Drupal?

Ich instalacja jest równie prosta co WordPressów, posiadają natomiast mniej wtyczek, poradników i... wszystko zależy od Twoich preferencji i witryny, jaką projektujesz. I WP i Joomla i PrestaShop i inne posiadają swoich wiernych użytkowników.

Jeśli chcesz korzystać z darmowych internetowych CMSów powinieneś przetestować je wszystkie, a jeśli to Twój początek z projektowaniem stron internetowych to zacznij od WordPressa (kliknij tutaj i otwórz witrynę na WP za darmo, albo kliknij tutaj i pobierz go do samodzielnej instalacji).

Jaki system do zarządzania treścią jest najlepszy?

Wybór najlepszego systemu cms nie jest łatwy, ponieważ wymaga doświadczenia i wiedzy. Ja to doświadczenie zdobyłem projektując witryny od 2007 roku. Napisz do mnie lub zadzwoń - doradzę Ci najlepsze rozwiązanie. Możesz też dołaczyć do naszej grupy na Facebooku, gdzie przedsiębiorcy pomagają przedsiębiorom.

Kto napisał ten wpis?

Przemek na co dzień tworzy strony WWW, sklepy internetowe i dba o ich marketing.

Prowadzi szkolenia i warsztaty z:

  • Marketingu w Google - pozycjonowania (SEO) i Adsów (SEM),
  • Content marketingu i lejków marketingowych,
  • User Experience,
  • Mailingów- tych zimnych i ciepłych.

Przeczytaj inne teksty tego autora

Opinie

Skontaktuj się z nami

call 733 543 282

Zajęte? Nikt nie odbiera?
Bardzo często rozmawiamy przez telefon, mamy sporo spotkań online.
Kliknij tutaj i zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

mail biuro@doneta.pl

Napisz przez formularz. To najszybsza i najlepsza forma kontaktu z Donetą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.

Doneta, to zespół fajnych ludzi

Zadzwoń: 733 543 282 call
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas:
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 23 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.