Jak wybrać domenę? Co to jest domena? Wszystko o domenach

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o domenach, zanim zrobisz swoją pierwszą stronę WWW.

Obejrzyj film lub przeczytaj artykuł poniżej.

 1. Co to jest domena?
 2. Ile kosztuje domena internetowa?
 3. Jaką końcówkę domeny wybrać? (rozszerzenie)
 4. Jak wybrać domenę?
 5. Przykłady dobrych i złych domen internetowych
 6. Jaka domena najlepsza do pozycjonowania?
 7. Gdzie kupić domenę internetową?
 8. Sprawdź wolne domeny

Co to jest domena?

Domena to nic innego jak adres internetowy Twojej strony WWW w Internecie. Domeny internetowe wpisujemy w pasku adresu w przeglądarce:

Domena składa się z nazwy i rozszerzenia (końcówki). Weźmy jako przykład adres naszej strony internetowej - doneta.pl

doneta - to nazwa domeny. Nie mogą być dwie takie same nazwy w ramach jednego rozszerzenia. Nazwę możemy wybrać dowolną (o ile składa się z liter, cyfr i myślnika). Możemy kupić takie domeny jak doneta2007.pl, doneta-reklama.pl ale nie kupimy już domeny doneta.reklama.pl (bo zawiera kropkę).

.pl - to rozszerzenie, inaczej końcówka. Możemy wybrać jedno z setek (a może i tysięcy) dostępnych rozszerzeń. Najpopularniejsze rozszerzenia to: .pl, .com.pl, .eu, .com, .net, .org.

Co to jest domena?

A kiedy znasz już odpowiedź na pytanie co to jest domena? przejdźmy dalej.

Mam dla Ciebie ciekawostkę. Wiele osób uważa, że domena to www.doneta.pl (z przedrostkiem WWW). Nie jest to jednak prawda, a przedrostek "www" jest w pełni opcjonalny i nie wchodzi w skład domen internetowych.

Ile kosztuje domena internetowa?

Cena domen internetowych zależy od tego, w jakiej firmie kupujesz adres internetowy (bo każda ma inne marże) oraz od wybranego rozszerzenia. Na przykład domena .PL kosztuje w Donecie około 100 zł brutto na rok (sprawdź cennik domen), a w home.pl czy nazwa.pl grubo ponad 200 zł (stan na styczeń 2021 r.).

Ważne! Nie daj się nabrać na domeny za 0 zł!
Kupując domenę sprawdź dokładnie jaka będzie cena odnowienia domeny po roku! Wiele popularnych firm kusi domenami za 0 zł na pierwszy rok, a w kolejnym roku cena odnowienia okazuje się 2 lub 3 razy wyższa od cen rynkowych. Co więcej, wiele firm nie pisze na swojej stronie internetowej ile kosztuje odnowienie domeny po roku - nie kupuj w takiej firmie bo przepłacisz!

Jeśli chcesz więc wiedzieć ile kosztuje domena internetowa to przejrzyj cennik domen w firmie, w której chcesz ją kupić. Cena domeny u różnych operatorów może różnić się nawet kilkukrotnie.

Ile kosztują domeny w Donecie?

Cennik domen internetowych - porównanie

Jaką końcówkę domeny wybrać? (rozszerzenie)

Jeśli masz firmę w Polsce i świadczysz usługi Polakom Twoja domena internetowa powinna mieć rozszerzenie .PL

Jeśli Twoja firma działa na terenie Unii Europejskiej, pomyśl o końcówce .EU. W przypadku firm międzynarodowych koniecznie wybierz domenę .COM. Inne rozszerzenia wybieraj tylko wtedy, kiedy masz pewność, że strategia internetowa Twojej marki na to pozwoli i nie przeszkodzi Ci to w pozycjonowaniu Twojej strony WWW.

Jakie rozszerzenie domeny wybrać?

Co z nowymi rozszerzeniami?

Coraz częściej spotykamy domeny z egoztycznymi rozszerzeniami, np.: doneta.pizza, doneta.blog, doneta.online.

Nowe rozszerzenia pojawiają się jak grzyby po deszczu i cenowo są tylko trochę droższe (przynajmniej większość) od tradycyjnych końcówek jakie znamy. Uważam jednak, że są na tyle egoztyczne, że przeciętny Kowalski nie będzie wiedział, że doneta.agency to adres strony WWW, który może wpisać w przeglądarce internetowej.

Dopóki te rozszerzenia nie zagoszczą na stałe w naszej świadomości, osobiście będę ich unikał. Choć... super trendy marka kierowana od maniaków technologicznych może się z tego szablonu wyłamać.

Domena internetowa - jak wybrać domenę?

Na ten wątek będę musiał poświęcić osobny wpis na blogu, ponieważ temat jest skomplikowany. Jedyna poprawna odpowiedź na pytanie jaką domenę internetową wybrać to: zależy.

Mam kilka zasad, którymi kieruję się wybierając domeny internetowe. Jednak są to zasady, od których odchodzę, kiedy mam ku temu powód. Nie stosuj ich ślepo, niech będą one dla Ciebie tylko drogowskazem.

Próba wizytówki

Czy Twoja strona WWW umieszczona na wizytówce, ulotce, plakacie, banerze będzie wyglądała dobrze?

Czy będzie czytelna ?

Strona WWW w stylu: o01l.pl ("O", zero, jeden, L) jest totalnie nieczytelny. Można pomylić "o" z zerem, jedynkę z "l". Tragedia.

Czy nie będzie za długa?

A przez to trudna do przepisania. Domena tanie-ubezpieczenia-dla-firm-grodzisk-mazowiecki.pl mówi wprost, czym się zajmujesz, ale... nie chciałoby mi się go przepisywać do przeglądarki. A i jest spora szansa, że przy okazji przepisywania zrobię jakąś literówkę i na Twoją stronę nie wejdę.

A jeszcze większą tragedią byłoby, gdyby usunąć myślniki: tanieubezpieczeniadlafirmgrodziskmazowiecki.pl.

Tak długie adresy mają sens pod warunkiem, że będą wykorzystywane tylko w formie hiperłączy (linków) w internecie.

Próba telefonu

Często zdarza mi się uczestniczyć w takiej rozmowie:

 • "Naszą ofertę znajdzie Pan na naszej stronie WWW. Proszę wejść na lerła merlę kropka pl"
 • "Jakiej?"
 • "lerła merlę kropka pl"
 • "Może Pani przeliterować?"
 • "L jak Lucyna, A jak Agnieszka... itd. itp."

I gdyby nie fakt, że Liroy Merlin wydał miliony złotych na reklamę, by ich nazwa utkwiła w końcu w głowach Polaków, to kiepsko wróżyłbym sukces ich marki. A gdyby domena była inna, budżety na reklamę też mogliby mieć mniejsze.

Nie ma nic bardziej irytującego niż strona WWW, której nazwy nie możesz łatwo podyktować przez telefon.

Jeśli nazwa Twojej firmy brzmi egzotycznie, pomyśl o nie umieszczaniu jej w domenie.

Próba czasu

Powiedz znajomym jaki adres będzie miała Twoja strona WWW.

Za 2 dni zapytaj tych samych znajomych, czy pamiętali adres, jaki im podałeś. Niech zapiszą go na kartce.

Jeśli odpowiedzą poprawnie, bez literówek, pomyłek czy wątpliwości - masz idealny adres internetowy dla Twojej strony. Jeśli połowa z nich pomyli adres, a druga połowa nie zapamięta go w cale to musisz nad nim jeszcze popracować.

Próba dyslektyka

Czy wiesz, że wg badań prawie połowa polaków nie potrafi czytać ze zrozumieniem? Nie jesteśmy najlepiej wykształconym narodem, a błędy ortograficzne zdarzają nam się bardzo często, bo polski język być trudny język.

Widziałem wielokrotnie w statystykach u moich klientów, gdzie użytkownicy wpisywali w Google nazwę ich firmy lub domeny z błędem.

I zamiast serwis-komorkowy.pl wpisywali serwis-komurkowy.pl. Doradziłem wtedy klientowi, aby kupił sobie równieżdomenę serwis-komurkowy.pl (tak, z błędem) i przekierował ją na poprawny adres. Koszt niewielki, a wejść na stronę jest więcej.

Nie oceniamy tutaj, stwierdzamy fakty, a fakty są takie, że nazwa Twojej strony powinna być możliwie odporna na błędy ortograficzne, jakie mozna w niej popełnić. Jeśli możesz unikaj "rz", "ż", "ó", "u" i innych zbitków literowych, w których można zrobić błąd.

Jak będzie wyglądał e-mail w tej domenie?

Stosując się do wszystkich zasad, jakie tutaj umieściłem zgaduję, że Twój email będzie wyglądał dobrze, niemniej zwróć też na to uwagę.

Twój e-mail firmowy wygląda tak: dowolnyuzytkownik@twojadomena.pl, może to być np. biuro@twojadomena.pl, p.szczyglowski@twojadomena.pl, przemekszczyglowski@twojadomena.pl (robi się trochę przydługowo, prawda?).

O mailach firmowych przygotuję osobny wpis, niemniej pamiętaj,że mail zostanie z Tobą na długo, a przecież jest ważnym elementem Twojego biznesu i nie powinien być skomplikowany i długi (dotyczą się go te same zasady, co domen, o których właśnie czytasz).

Domena z myślnikiem czy bez?

Jak Polska jest podzielona politycznie, tak specjaliści od pozycjonowania i marketingu są podzieleni jeśli chodzi o domeny z myślnikami czy bez. Ja osobiście stawiam na czytelność i uważam, że domena strony-www-doneta.pl wygląda czytelniej niż stronywwwdoneta.pl.

Kiedy będe scrollował Facebooka albo jechał autem i zobaczę bilboard z nazwą Twojej domeny muszę mieć pewność, że ktoś w łatwy sposób ja odczyta i zapamięta. Myślniki powodują, że domena staje się zbitkiem literowym, przy którym trzeba trochę pomyśleć, by go rozszyfrować. Chyba, że ten zbitek jest krótki i dość łatwy w interpretacji, np. dlapsa.pl, który wygląda całkiem dobrze i sam zostawiłbym go bez myślnika.

Ale... po co się spierać? Kup domenę i z myślnikiem i bez! Wybierz jedną, na której będzie serwis, a z drugiej zrób przekierowanie na tę pierwszą. No i masz pewność, że nie kupi jej Twoja konkurencja.

Domena z polskimi znakami

Od wielu lat można kupić domenę zawierającą polskie znaki, ale jeszcze niewiele osób o tym wie.

Np ja, mam domenę przemekszczygłowski.pl i przemekszczyglowski.pl. Używam tej drugiej, bez polskich znaków, a ta z polskimi znakami przekierowuje na tę bez polskich znaków. Dlaczego kupiłem tę z polskimi znakami? Żeby żaden inny Przemek Szczygłowski mi jej nie kupił i nie konkurował ze mną w Google :-)

Standardem jest, że domenę piszemy bez polskich znaków i używanie tej drugiej wiązałoby się z niepotrzebnym tłumaczeniem, że tak, można.

Przykłady dobrych i złych domen internetowych

Dobre domeny:

 • doneta.pl
 • doneta-reklama.pl

Złe adresy:

 • grzegrzolka.pl
 • grzegrzółka.pl
 • grzegrzolka-tania-reklama-sosnowiec.pl
 • Il1.pl
 • reklama-sosnowiec.pl (pod warunkiem, że na daną frazę jest duża konkurencja w Google).

Domena z polskimi znakami
Domena z polskimi znakami

Jaka domena najlepsza do pozycjonowania?

Teoretycznie nazwa domeny ma znikomy wpływ na pozycjonowanie (mniej niż 1%). Ważne jest rozszerzenie, które definiuje rynek, na jakim działa firma - lokalny (np. slask.pl, waw.pl), krajowy (np. .pl, .de), międzynarodowy (.com, .eu). Jednak... to tylko teoria. Moim zdaniem nazwa domeny powinna być spójną częścią i wizerunku firmy i elementem branym pod uwagę przy pozycjonowaniu, ale nie zawsze i za wszelką cenę.

Trendy i wytyczne w pozycjonowaniu zmieniają się często. A domenę wybiera się na lata.

Czy domena ma wpływ na pozycjonowanie?

Jak widać na powyższym przykładzie wpisując w Google "marketing", w TOP 4 Google nie ma żadnej domeny ze słowem "marketing" w nazwie.

Z drugiej strony, jeśli kupisz domenę ze słowem kluczowym w nazwie, to... nikt może Cię nie znaleźć, albo będziesz wydawał kupę kasy na reklamę. Zobacz, kiedy szukasz firmy Doneta w Google, wpisujesz Doneta i jest Doneta:

Gdzie kupić domenę internetową?

Zakup domen internetowych to tzw. rejestracja domen. Domenę rejestrujesz u jednego z operatorów (np. w doneta.pl, home.pl, nazwa.pl i setek innych). Każdy operator ma inne ceny zakupu domeny (na pierwszy rok) i odnowień domen (na kolejne lata). Sprawdź je dokładnie zanim zdecydujesz się na zakup!

Sprawdź wolne domeny

Wybrałeś już swojego rejestratora domen. Czas znaleźć wolne domeny, bo- jak wspominałem na początku - nie mogą istnieć dwie takie same domeny. Tutaj zasada jest prosta - kto pierwszy, ten lepszy.

Uwaga, ważne!
Sprawdź domeny dostępne (czyli to czy jest wolna czy zajęta) w firmie, której ufasz. Mamy informacje od naszych klientów, że sprawdzali dostępność domeny, a dzień później była ona już zajęta. Dowodów nie mamy, ale... to możliwe, by niektóre nieetyczne firmy sprawdzały co wpisałeś w ich wyszukiwarce domen i same kupowały atrakcyjne domeny. Ty później taką domenę będziesz mógł odkupić... za kilkaset złotych (albo dolarów).

Cennik domen

Jeśli planujesz kupić stronę WWW i masz wątpliwości jaki adres będzie najlepszy napisz do mnie.

Kto napisał ten wpis?

Przemek na co dzień tworzy strony WWW, sklepy internetowe i dba o ich marketing.

Prowadzi szkolenia i warsztaty z:

 • Marketingu w Google - pozycjonowania (SEO) i Adsów (SEM),
 • Content marketingu i lejków marketingowych,
 • User Experience,
 • Mailingów- tych zimnych i ciepłych.

Przeczytaj inne teksty tego autora

Opinie

Skontaktuj się z nami

call 733 543 282

Zajęte? Nikt nie odbiera?
Bardzo często rozmawiamy przez telefon, mamy sporo spotkań online.
Kliknij tutaj i zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

mail biuro@doneta.pl

Napisz przez formularz. To najszybsza i najlepsza forma kontaktu z Donetą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.

Doneta, to zespół fajnych ludzi

Zadzwoń: 733 543 282 call
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas:
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 22 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.