Szablony strony WWW czy indywidualny projekt graficzny?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym różnią się szablony stron internetowych od indywidualnych projektów?
 • Ile kosztuje szablon, a ile indywidualna grafika?
 • Którą opcję wybrać dla Twojej firmy?

Spis treści:

 1. Z czego składa się Twoja strona
 2. Co to jest szablon?
 3. Co to jest indywidualny projekt?
 4. Czym się różni szablon od indywidualnego?
 5. Co jest lepsze? Szablon czy indywidualny?
 6. Ile kosztuje szablon strony?
 7. Ile kosztuje indywidualna szata graficzna?
 8. Przykłady
 9. Co, jeśli szablon mi nie odpowiada, a brakuje budżetu na indywidual?

Szablon czy indywidualny projekt?

Tworząc stronę WWW stajemy przed decyzją - czy wybrać tworzenie strony WWW na szablonie, czy jednak indywidualną szatę graficzną. Warto się nad tym mocno zastanowić.

Niestety na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego po co robisz stronę WWW i jaki cel ma spełniać Twoja strona internetowa i ile chcesz na nią wydać?

Zacznijmy jednak od początku. Czym w ogóle różni się indywidualna szata graficzna od szablonów stron WWW i z czego zbudowana jest strona WWW?

Elementy Twojej strony internetowej

Twoja strona składa się z:

 1. nagłówka, który zawiera logo, menu, dane kontaktowe, wersje językowe itp.
 2. Sekcji, czyli poszczególnych, niezależny elementów Twojej strony WWW.

Na stronie głównej pod nagłówkiem często spotykamy sekcję z pokazem slajdów. Później sekcja z o nas, później sekcja z opiniami. Każda sekcja różni się od siebie układem.

Podział na takie sekcje może być zarówno na stronie głównej i na podstronach. Z sekcji korzystamy wtedy, kiedy chcemy jakieś treści na stronie głównej lub podstronie wyróżnić od innych treści.

Zobacz przykład sekcji na:

stronie głównej

Szablon strony WWW - sekcje na stronie głównej

podstronie

Szablon strony internetowej - sekcje na podstronie

Przykład ułożenia sekcji na podstronie nowej strony Lejdis - szkolenia BHP

i przykład strony bez żadnych sekcji, na której jest tylko tekst i zdjęcia

Szablon stron WWW - zakładka bez sekcji

Przykład ułożenia zakładki (bez żadnych sekcji) na starej stronie Lejdis - szkolenia BHP.

 1. Stopki, która najczęściej zawiera dane kontaktowe, powtórzone linki z menu (lub inne ważne, które w górnym menu się nie zmieściły), okienko logowania (szczególnie w sklepach internetowych), linki do mediów społecznościowych, itp.

Przykład stopki w szablonie strony WWW

Szablony stron internetowych

Szablony stron internetowych to nic innego, jak już przygotowane strony WWW - pod względem układu i rozmieszczenia zdjęć i treści.

Szablon strony internetowej to gotowa strona WWW, która jest już zaprojektowana i poukładana.

I tę gotową już stronę (szablon strony) dostosowujemy do Twojej branży / marki - zmieniamy treści, zdjęcia, zakładki (podstrony), kolorystykę, logo. Niby powstaje dzięki temu unikalna strona WWW, ale jeśli mowa o układzie treści czy zdjęć to trzymamy się schematu szablonu.

Wybierz szablon, który najbardziej odpowiada układem do treści, które chcesz dodać na swoją stronę.

Strona na szablonie dostosowana do konkretnej marki - przykład

Przykłady szablonów stron internetowych w Donecie

Co to jest indywidualny projekt graficzny?

Tworząc stronę opartą o indywidualną (autorską) szatę graficzną nie korzystamy z szablonów stron i gotowych rozwiązań. Grafik projektuje stronę od nowa (nie korzystamy z szablonów stron internetowych). Polegamy tutaj na doświadczeniu i pomyśle grafika.

Zanim jednak grafik rozpocznie nad nią pracę, my musimy wspólnie zaplanować treści (Ty i osoba, która jest odpowiedzialna za przygotowanie Twojej strony) - co ma na niej być i w jakiej kolejności. Zastanawiamy się nad treściami i zdjęciami, które powinniśmy umieścić. I kiedy wiemy już jakie materiały i zdjęcia ma zawierać Twoja witryna to grafik projektuje ją dokładnie wg wytycznych. W tym przypadku sami tworzymy stronę według naszych potrzeb. Nasze pomysły zawierają między innymi nasze widzenie na usługi, kategorie, graficzne informacje.

Czym się różnią się szablony stron WWW od indywidualnego projektu?

Najprościej rzecz ujmując - kiedy korzystamy szablonu strony WWW to do tego szablonu (układu) dopasowujemy materiały i zdjęcia. Jeśli w szablonie mamy miejsce na wyróżnienie trzech cech produktu to wyróżniamy trzy cechy.

W indywidualnym projekcie to grafikę dopasowujemy do materiałów (czyli zupełnie odwrotnie niż w przypadku strony internetowej na szablonie). Jeśli wymyślimy sobie osiem cech produktów to grafik zaprojektuje grafikę tak, by te osiem cech na stronie się zmieściło i wyglądało ładnie (czego w przypadku strony WW na szablonie nie osiągniemy).

Podsumowując - szablony stron WWW wymagają od nas dopasowania treści i grafik do szablonu, a indywidualne projekty dopasowują grafikę do już przygotowanych i przemyślanych treści i grafik

A co, jeśli szablon jest spoko, ale czegoś mu brakuje i coś trzeba w nim zmienić?

Wtedy dochodzimy do - moim zdaniem - najlepszego kompromisu cena/jakość.

Każdy szablon programista może zmodyfikować, coś dodać, coś usunąć, coś zmienić i zamienić. Jako, że nie angażujemy do tego grafika, to całość jest o wiele tańsza niż przygotowanie indywidualnego projektu graficznego, a tylko niewiele droższa niż tania strona www na szablonie.

Często robimy też tak, że budujemy stronę opierając się na 2-3 różnych szablonach. Przed rozpoczęciem prac planujemy, które sekcje / elementy z danego szablonu kodujemy, w jakiej kolejności i tadam - niby strona na szablonie, a jednak wychodzi coś indywidualnego (i wciąż dużo tańszego od stron opartych o indywidualny projekt).

Co lepsze, szablony stron czy indywiduale?

Oto najważniejsze pytanie, na które nie ma odpowiedzi. Strona na szablonie może być tak samo skuteczna jak witryna na indywidualnym projekcie graficznym. Jaka jest największa różnica indywidualnego projektu a strony na szablonie?

Wszystko zależy od treści, jakie na nich umieścimy, bo treści są najważniejsze, a nie wygląd strony.

Jak to treści? No treści. Bo nie ma ładnych i brzydkich stron internetowych, są tylko skuteczne strony, które sprzedają i te pozostałe. A sprzedają treści, bo 5% Twojej strony to grafika, a 95% to treści.

Jeśli zdecydujesz się na stronę na indywidualnym projekcie masz ten komfort, że najpierw przygotowujesz dobre i przemyślane treści, a później grafik zastanawia się, jak to ładnie zaprezentować.

Jeśli zdecydujesz się na szablony stron internetowych to musisz tak napisać teksty (pamiętaj - są najważniejsze!), by dopasować je do budowy i układu szablonu. To możliwe i często tak robię (szczególnie jeśli brakuje budżetu na indywidualny layout tworzony przez grafika) jednak jest to zadanie trudniejsze i często nie realizuje w pełni i idealnie wszystkich założeń. Ahh, to skomplikowane i zawsze wszystko od wszystkiego zależy :-)

Ile kosztują szablon strony WWW?

To zależy. Można kupić szablon za kilkanaście złotych, można kupić szablon za kilkaset złotych. Pamiętaj, że szablony stron internetowych trzeba jeszcze uzupełnić treścią, zdjęciami, dodać zakładki, zainstalować na serwerze i w wybranej domenie.

W Donecie nasze szablony kosztują około 100 zł. A kompletna, działająca i uzupełniona strona na naszych szablonach (czyli tych przygotowanych przez nas) to zwykle koszt około 1 000 zł. Bez dodatkowych i ukrytych opłat.

Jeśli nie nasze szablony, to możemy też kupić szablon w jednym z wielu banków szablonów (są ich miliony) i przerobić go tak, by działał z naszym systemem CMS (panelem administracyjnym). Koszt to zwykle od 1500 - 2000 zł w górę (w zależności od rozbudowania strony i tego, czy pracujemy na jednym czy budujemy Twoją stronę z kilku szablonów).

Gdzie kupić szablony strony WWW?

Poniżej umieszczam moje dwie ulubione strony z szablonami:

Darmowe szablony stron internetowych

W Internecie są szablony za darmo. I niektóre z nich są całkiem dobrze zrobione i możesz z nich skorzystać, jeśli odpowiadają w 100% Twoim potrzebom.

Darmowy szablon strony znajdziesz najłatwiej do WordPressa - jest ich najwięcej. Niestety, taki szablon wykorzystasz tylko w systemie CMS WordPress i żadnym innym. Jeśli budujesz stronę na WordPress możesz skorzystać z takiego rozwiązania. Darmowe szablony mają często sporo zablokowanych funkcjonalności, które możesz dokupić płacąc za nie jednorazowo lub comiesięczny abonament. A co to w ogóle jest CMS WordPress i czy jest dobry przeczytasz też na naszym blogu w artykule jaki system CMS wybrać?

W internecie są też darmowe szablony stron w HTML. I są one całkiem fajne, lecz darmowy jest tylko szablon - wdrożenie go do systemu CMS jest pracochłonne i często koszt zbudowania strony (z panelem administracyjnym) na takim darmowym szablonie jest taki sam jak na szablonie płatnym.

Szablon w abonamencie

Możesz też kupić stronę na szablonie w abonamencie rozliczanym miesięcznie. Z tego typu rozwiązań korzysta WIH, home.pl czy shoper (dla sklepów internetowych). Pamiętaj jednak o jednej ważnej rzeczy - kupując stronę w abonamencie nie jesteś jej właścicielem. Nie możesz jej przenieść do innej firmy, nie możesz zmienić serwera, nie masz dostępu do kodu źródłowego. A kiedy brakuje takiej witrynie jakiejś funkcji, to... nie będziesz jej miał, bo nikt Ci jej nie dopisze. Tworzenie stron WWW w abonamencie nie ma sensu, bo t0 nie Twoja witryna WWW - Ty ją tylko dzierżawisz, a kiedy przestaniesz płacić stracisz wszystko. Będzie to szczególnie bolesne, kiedy Twoja witryna wypozycjonuje się wysoko w wynikach wyszukiwania Google.

Plusem stron w abonamencie jest natomiast czas jej realizacji. Zakładasz kontro, płacisz i... możesz samodzielnie budować swoją stronę WWW. Jeśli potrzebny Ci sklep na wczoraj i nie chcesz czekać tygodnia, dwóch, czterech na przygotowanie Twojego własnego sklepu to strony i sklepy w abonamencie (tzw. SaaSy) będą dla Ciebie idealne.

Ile kosztuje indywidualny projekt graficzny?

W Donecie cena "indywiduala" zaczyna się od kilku tysięcy złotych (najtańszą, bardzo prostą stronę robiliśmy chyba od 2 000 zł) do... sky is the limit ;-)

Wszystko zależy do tego jak bardzo rozbudowana będzie Twoja strona i ile będzie miała elementów, które najpierw grafik zaprojektuje graficznie, a później programista "zakoduje".

Szablony stron WWW - przykłady

Najłatwiej zobaczyć czym są szablony stron internetowych i jak można je dostosować do Twojej branży na przykładach. Poniżej kilka stron internetowych przygotowanych na szablonie, który dostosowaliśmy do branży/marki naszych klientów.

Przykład strony na szablonie

Strona na szablonie Case Study

Strony WWW na indywidualnym projekcie - przykłady

Szablony stron internetowych to nie wszystko. Zobacz, jak efektownie wyglądają strony oparte o indywidualną szatę graficzną. Pamiętaj - najpierw treść, później grafika!

Strona na szablonie dostosowana do konkretnej marki - przykład

Mix szablonów lub szablon z lekkim wsparciem grafika?

Jeśli budżet się nie klei warto zmniejszyć koszty strony internetowej projektując ją na szablonie. Tylko co, jeśli żaden szablon nie jest odpowiedni dla Twojej strony?

Wtedy mamy dwie opcje:

1. Wybieramy szablon, ale grafik modyfikuje go tak, by spełniał wymagania Twojej strony.

Czyli jeśli Twojej stronie na szablonie brakuje czegoś, to nasz grafik to doprojektuje.

Dzięki temu, że nasz grafik nie musi szukać pomysłu na stronę i projektować jej od zera, to cena dodania do szablonu kilku sekcji będzie dużo niższa niż w przypadku indywidualnego projektu.

2. Robimy mix z różnych szablonów.

Czyli z każdego szablonu wybieramy to, co najlepsze dla Twojej strony WWW. Jest to najtańsza opcja przygotowania strony internetowej, która wygląda w efekcie końcowym jak indywidualny projekt. A przynajmniej taki udaje. Wybierając tę opcję nie angażujemy do pracy nad Twoją stroną WWW grafika, dzięki czemu cena spada, a efekt jest WOW.

Strona internetowa zbudowana z różnych szablonów

Przykład strony internetowej złożonej z kilku różnych szablonów

Czy najskuteczniejszy jest indywidualny projekt?

No tak. I o ile bardzo bym chciał Ci napisać, że szablon jest równie dobry, to nie jest. Szablon jest dobry, często bardzo dobry ale nie zastąpi jakościowo strony przygotowanej na indywidualnym projekcie graficznym.

Tylko indywidualna szata graficzna w 100% odda ducha Twojej marki i pozwoli tak zaplanować stronę, by sprzedawała jak najwięcej. I nie chodzi tutaj o to, czy szablon strony internetowej będzie ładniejszy lub brzydszy od indywidualnego projektu. Bo nie ma ładnych i brzydkich stron, są strony, które sprzedają. A te, które sprzedają mają przemyślany układ, przemyślane treści i idealnie dopasowane zdjęcia. Można męczyć się z dopasowaniem tego do szablonu ale czy to ma sens?

Kto napisał ten wpis?

Przemek na co dzień tworzy strony WWW, sklepy internetowe i dba o ich marketing.

Prowadzi szkolenia i warsztaty z:

 • Marketingu w Google - pozycjonowania (SEO) i Adsów (SEM),
 • Content marketingu i lejków marketingowych,
 • User Experience,
 • Mailingów- tych zimnych i ciepłych.

Przeczytaj inne teksty tego autora

Opinie

Skontaktuj się z nami

call 733 543 (pokaż numer)

Zajęte? Nikt nie odbiera?
Bardzo często rozmawiamy przez telefon, mamy sporo spotkań online.
Kliknij tutaj i zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

mail biuro@doneta.pl

Napisz przez formularz. To najszybsza i najlepsza forma kontaktu z Donetą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.

Doneta, to zespół fajnych ludzi

Zadzwoń: 733 543 (pokaż numer) call
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas:
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 1 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.