Jak kadrować zdjęcia w Canva? Zmniejszanie zdjęć online

Obejrzyj mój film, na którym opowiadam:

Transkrypcja filmu z YouTube "Jak kadrować zdjęcia w Canva? Zmniejszanie zdjęć online"

Cześć, Czołem. Z tej strony Przemek z Donety
Dzisiaj będziemy opowiadać o czymś ważnym, o czymś praktycznym, o czymś co powinieneś wiedzieć jeżeli masz swoją stronę internetową lub sklep internetowy i sam uzupełniasz ten sklep. Sam dodajesz zdjęcia, sam dodajesz produkty do swojego sklepu to dzisiaj będziemy mówili o kadrowaniu zdjęć bądź zmniejszaniu zdjęć.
Generalnie tak.

Po co kadrować zdjęcia?

Zobacz. Jeżeli ja mam blog na przykład Donety, jesteś na blogu Donety to wszystkie te miniaturki, które tutaj widzisz są tej samej wielkości tak?
Te zdjecia, które tutaj są to są tej samej wielkości. One są dopasowane.
Więc jeżeli będę dodawać kolejny wpis na blogu, to powinienem przygotować taką miniaturkę, która jest tej samej wielkości co pozostałe. Jeżeli ja dodaję na przykład jakiś wpis do pokazu slajdów to powinienem dodać takie zdjęcie do tego slajdera, które ma takie same proporcje, takie same rozmiary jak te które są używane i zaprojektowane przez nas, przez programistę.
Jeżeli tutaj w tej sekcji "Idealne na start" mamy kwadratowe miniaturki to one też powinny być jakichś rozmiarów.
Skąd wiedzieć jakie to są rozmiary? Zapytaj nas.
Jeżeli masz pokaz slajdów zapytaj nas jakie zdjęcie do tego slajdu powinny być najlepsze, jeżeli na przykład masz miniaturki produktów w swoim sklepie internetowym też nas o to zapytaj. Miniaturki produktów, zdjęcia produktów, podmieniacie tą miniaturkę. 
Każde zdjęcie ma swój rozmiar, swoje proporcje. 

Jak sprawdzić rozmiar zdjęcia?

Możesz spróbować sprawdzić to samodzielnie. Na przykład żebym zobaczył:
Jakiej wielkości jest ten kwadracik?
Ja na to mam bardzo prosty sposób. 

  • Klikam prawym przyciskiem myszy
  • Zbadaj element
  • Najeżdżam sobie myszką na to zdjęcie, które znajduje się kodzie źródłowym

I mam napisane, że Intrinisic sice: 400x400 tak? Więc ja wiem, że to zdjęcie ma 400x400
Możesz też też to zrobić klikając:

  • Prawy przycisk myszy
  • Zapisz grafikę jako

I ona też Ci się zapisze w oryginalnych wymiarach.
Więc jak sobie teraz tą grafikę otworzę to zobacz. W programie graficznym mam napisane, że ma 400x400, a jak będę chciał zmienić rozmiar aktualna szerokość 400x400.
Jeżeli nie chcesz się bawić i nie umiesz tego zrobić samodzielnie, nie ma problemu. Napisz do nas to powiemy Ci co i jak.

Jak kadrować zdjęcia w Canvie?

Ale jeżeli już masz te konkretne wymiary, które powinieneś na swojej stronie umieścić to jak się do tego zabrać?
No właśnie. Ja używam dwóch narzędzi.
Po pierwsze Canva
Używam Canvy do tego, żeby to zdjęcie wykadrować i używam tinypng takie narzędzie, które te zdjęcie później kompresuje.
Zaczynamy od Canvy.
Jeżeli ja wiem, że...weźmy sobie na przykład sklep z kubkami. To zdjęcie ma wymiary 500x474 i takie potrzebuję utworzyć zdjęcie.
Tworzę sobie w Canvie nowy projekt 500x474 klikam sobie *Utwórz* i zobacz. I mamy to.
Canva mi tworzy obszar roboczy, który jest takiej wielkości. I teraz tak. Wgrywamy do Canvy swoje zdjęcia. Ja już sobie wgrałem na przykład zdjęcie z kubkiem, zrobiłem sobie...O właśnie tutaj jest bohater naszego zdjęcia kubek :).
Cyknąłem przed chwilą mu fotkę, to nie jest profesjonalne zdjęcie, które powinienem umieścić na sklep internetowy. Nie jest odpowiednio oświetlony, jest szary ale to nieistotne. To jest tylko przykład.
Zobacz.
Klikasz sobie to zdjęcie i ono nam się tutaj pojawia. Mam biały obszar roboczy i na tym białym obszarze roboczym możemy tak to sobie zdjęcie ułożyć, żeby wyglądało jak najlepiej.Tak? Cyk. Ja bym na przykład zrobił coś takiego.
Tylko tutaj kwestia jest taka, że akurat dałem zdjęcie produktowe, które powinno być na białym tle więc trzeba by to tło wyciąć. Jeżeli masz Canve premium, która jest generalnie świetna, wymiata i serdecznie Cię do niej zachęcam żebyś sobie to kupił jeżeli faktycznie masz do czynienie z obróbką zdjęć.
Możesz sobie wejść w *efekty* i kliknąć w *narzędzie usuwania tła*. To tło jak znam życie pewnie mi się dobrze nie usunie bo to zdjęcie jest ciemne, brzegi są dość szare więc ten kubek nie będzie tak ładny i idealny. Pokazuję Ci tylko sposób działania. To wycinanie trochę trwa i zobacz tak jak myślałem tutaj masz takie szare po bokach, tutaj jest brzydkie, żadnymi filtrami tego nie podrasujemy bo to jest kwestia po prostu błędu przy robieniu zdjęcia ale tak jak mówiłem robiłem to tylko sobie na szybko na biurku. Możesz sobie zmieniać nasycenia koloru, mozesz sobie zdjęcie przyciemniać/rozjaśniać, możesz je sobie dowolnie modyfikować.
Mamy już przygotowane swoje zdjęcie. Czemu nie mogę nim ruszyć? Coś się zepsuło, nie mogę go edytować.
Aaaa bo nam się we tle dodało.
OK.
Mamy przygotowane sowje zdjęcie, układamy je sobie tak jak chcemy, żeby wyglądało docelowo, klikamy sobie *Pobierz*, jeżeli mamy zdjęcie bez tła to pobieramy w PNG, jeżeli zdjęcia są z tłem dobrej jakości to uzywamy JPG.
Na stronie używamy JPG. jest osobny wpis na blogu, który podlinkuję pod tym filmem żebyś zobaczył sobie wiedzę na temat formatów zdjęc, nie będę opowiadał o tym jeszcze raz. pobieram JPG, klikam *Otwórz* i mamy zdjęcie 500x474. Teraz możemy sobie wejść do sklepu, wto zdjęcie wgrać i mamy ładnie wykadrowane zdjęcie do sklepu internetowego.
Jeżeli będziesz na przykład przygotowywał sobie taki kwadracik jaki ja tutaj potrzebuję na stronie internetowej to ma rozmiary 400x400 więc jeżeli nie masz Canvy premium to musisz sobie po prostu utworzyć nowy projekt, jeżeli masz Canve premium to możesz zmienić rozmiar bezpośrednio w projekcie 400x400.Zmień rozmiae. Zobacz. Tutaj nam się to trochę zwęziło, rozmiar roboczy się nam trochę dostosował, ja sobie to zdjęcie z tła usunę, wrzucimy sobie to zdjęcie jeszcze raz, przygotujemy to sobie tak, wykadrujemy obie fajnie i śmiga i jest okej. Możemy to zdjęcie sobie nawet powiększyć. 
Masz tutaj obszar roboczy, więc tak dopasowujesz zdjęcie, żeby jak najlepiej wyglądało.
OK.
To jest jedna ważna sprawa. 
Jeszcze jedna ważna sprawa, że zawsze zdjecia zmniejszamy ale nigdy go nie powiększamy.
Zobacz.
Tutaj mam taką ikonkę Przemka, trochę podobny do mnie :) i to jest zdjęcie stosunkowo małe. Tu mamy rozmiar 400x400 i jak to zdjęcie sobie powiększymy to zobacz się tutaj robi. Robią się takie brzydkie narożniki, takie brzydkie krawędzie.
Im bardziej będziemy powiększać tym bardziej piksele będą widoczne, więc z małego zdjęcia nie zrobimy super jakości dużego zdjęcia.
Zawsze zdjęcia zmniejszamy, nigdy nie powiększamy. Troszkę małe zdjęcie możemy powiększyć ale w granicach rozsądku żebyś właśnie tych pikseli nie miał, żeby to zdjęcie nie wyglądało brzydko.
OK.
Jeżeli już mamy na przykład to zdjęcie z kubkiem, wróćmy do tego kubka, pokażę Ci coś bardzo ważnego.
Zróbmy to jeszcze raz.

Orientacja zdjęć, a automatyczne kadrowanie

Zanim Ci pokażę jak się zapisuje to jeszcze jedną rzecz Ci powiem. Generalnie to zdjęcie jest bardzo poziome, ono jest poziome. Jeżeli to zdjęcie bym wrzuciłbym poziome no to zobacz ono mniej więcej takiej takiej wielkości. Ono nie byłoby kwadratowe tak jak ten kubek tylko byłoby takie poziome, więc u góry i na dole miałbyś mnóstwo wolnej przestrzeni.
Nie możemy zrobić tak, że na przykład Ty nie chcesz kadrować bo Ci się nie chce, nie masz czasu, nie masz możliwości to my możemy zrobić tak, że zdjęcia będą automatycznie kadrowane do kwadratu tylko jakie to niesie za sobą konsekwencje?
Jezeli kadrujemy zdjęcia do kwadratu pionowe to musimy uciąć trochę z góry i z dołu zdjęcie.
Jeżeli kadrujemy zdjęcie poziome to musimy uciąć trochę lewej i prawej strony także zostanie nam środek zdjecia.
I to robi automat.
Nie ma możliwości takiej, że Ty sobie sam wybierzesz, która część tego zdjęcia będzie obcięta a która nie.
Zawsze prawa lewa strona jest ucinana i zostaje sam środek. Niby to działa w przypadku jakiejś galerii zdjęć to można z tego rozwiązania korzystać, niemniej jeżeli faktycznie dodajesz zdjęcia prodktowe na swojej stronie a zdjęcia na Twojej stronie sprzedają bo zdjęcia po prostu sprzedaja, kupujemy oczami w większości to zdjęcie jednak powinno być dobre, powinno być dopasowane więc proponuję Ci żebyś samodzielnie te zdjęcia kadrował tak jak Ci teraz poazuję albo żebyś te kadrowanie zlecił jakiejś firmie, która to za Ciebie zrobi.
Dobra.
Mamy już tą fotkę przygotowaną, mamy wykadrowane zdjęcie do kwadratu i jak je teraz zapisać? Zapisać je bardzo prosto bo w prawym górnym rogu mamy taki przycisk *Pobierz* klikamy sobie *Pobierz*, pobieramy sobie na przykład tym razem PNG bo będzie lepiej widać co chcę Ci pokazać i zobacz, pobiera mi się mój projekt. 

Jak kompresować zdjęcie?

To jest to zdjęcie, które teraz pobraliśmy widzisz? Ono ma 400x400 pikseli tylko to zdjęcie zobacz ma 175KB no to jest dla mnie bardzo dużo, bardzo bardzo dużo. Jak na tak malutkie zdjęcie to jest za dużo zdecydowanie dlatego mamy takie cudowne narzędzie tinypng.com, możemy sobie do tego narzędzia to zdjęcie wrzucić i zobacz. 
Ze 178KB zrobiło nam się 58KB a gdyby to był JPG tobyłby ten rozmiar jeszcze mniejszy.
Ten obraz pobieram i zobacz, porównaj sobie. Widzisz jakąś różnicę w jakiści?
Minimalna na prawdę jest różnica, gołym okiem niezauważalna a zdjęcie jest 3x lżejsze i to 3x lżejsze zdjęcie na stronę internetową wrzucamy.
OK
Co Ci jeszcze mogę pokazać?
Mogę Ci pokazać jak zrobić to samo na telefonie. Na telefonie zasada jest dokładnie ta sama, też mam Canva na telefonie, nie lubię tego robić, ja na telefonie nie pracuję na codzień niemniej znam osoby mojej klientki które prowadzą jakieś butiki odzieżowe, które głównie korzystają z telefonu, mało a komputera.
Zobacz.

Jak kadrować zdjęcie na telefonie w Canvie?


Otwiramy Canva na telefonie. Klikamy sobie w *CANVA*, mam swoje projekty, mam te projekty które mam też na komputerze więc mam pełną synchronizację, nie chcę szukać w moich projektach, chcę zrobić nowy projekt.
U góry mamy taki przycisk "Rozmiar niestandardowy" więc też możemy sobie wpisać na przykład 400x400 tworzymy nowy projekt i dodajemy zdjęcie, ja mam tutaj przesłane zdjęcie, mam ten kubek i dokładnie to samo co robiłem na komputerze tylko dużo dużo trudniej bo muszę to robić palcami i to jest dla mnie bardzo nieintuicyjne i chyba jestem za stary na takie rzeczy.
Ale dobra próbujemy.
Jak widzisz tutaj to jest dla mnie męczarnia straszna, normalnie na komputerze wychchodziło mi to jakoś trochę szybciej, dlatego do optymalizaji do usprawnienia tych rzeczy proponuję Ci jednak komputer.
Zobacz.
Mamy dokładnie to samo co zrobiłem wcześniej. Możemy sobie to zdjęcie pobrać, chyba to jest ten przycisk tak zapisz obraz jako, pobieramy ten obraz na telefon, wrzucamy na tinypng.com i działa. Masz to zdjęcie na telefonie i z telefonu możesz później dodać je do sklepu lub zapisać na swojej stronie internetowej.
OK
W takim razie to wszystko. 
Wiesz jak wykadrować zdjęcie, wiesz jak utworzyć sobie obszar roboczy do tego zdjęcia czyli docelowe wymiary jakie to zdjęcie powinno mieć.
Ja na prawdę zachęcam do uzywa Canva, to jest bardzo proste narzędzie i zachęcam Cię do zakupienia opcji premium, która kosztuje parę groszy...Chyba około 10 dolców miesięcznie a bardzo pomaga przy obróbce graficznej bez jakiejkolwiek znajomości Photoshop czy Gimp czy innych programów które musisz mieć.
I działa na telefonie, działa na komputerze, kilkoma kliknięciami jak widziałeś jesteś w stanie kadrować zdjęcia, podrasowywać je, wycinać tło ze zdjęć na swoją stronę internetową.
Tutaj w rogu ekranu zobaczysz link do rejestracji na Canva wbij sobie na niego, przetestuj to narzędzie a ja nagrywam kolejne filmiki.
Do zobaczenia, cześć.

Kto napisał ten wpis?

Przemek na co dzień tworzy strony WWW, sklepy internetowe i dba o ich marketing.

Prowadzi szkolenia i warsztaty z:

  • Marketingu w Google - pozycjonowania (SEO) i Adsów (SEM),
  • Content marketingu i lejków marketingowych,
  • User Experience,
  • Mailingów- tych zimnych i ciepłych.

Przeczytaj inne teksty tego autora

Opinie

Skontaktuj się z nami

call 733 543 282

Zajęte? Nikt nie odbiera?
Bardzo często rozmawiamy przez telefon, mamy sporo spotkań online.
Kliknij tutaj i zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

mail biuro@doneta.pl

Napisz przez formularz. To najszybsza i najlepsza forma kontaktu z Donetą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.

Doneta, to zespół fajnych ludzi

Zadzwoń: 733 543 282 call
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas:
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 22 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.