Płatności kryptowalutą w sklepie internetowym

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, kryptowaluty zdobywają coraz większą popularność jako alternatywny sposób płatności w sklepach internetowych. Coraz więcej polskich firm akceptuje bitcoina, co pozwala klientom na szybkie i bezpieczne transakcje bez konieczności polegania na tradycyjnych bankach czy systemach płatności.

Polskie sklepy, w których można płacić kryptowalutami

Chcesz zapłacić Bitcoinem, Dogecoinem czy innym Ethereum? Proszę bardzo. Bramki płatnicze to umożliwiają. Pamiętaj tylko, by kupować odpowiedzialnie - w przypadku Bitcoin czy Ethereum kurs jest zwykle stabilny, jednak niektóre kryptowaluty mają "większe" wahania. Kupuj i sprzedawaj odpowiedzialnie.

Dziś minęło ponad 10 lat od pierwszej transakcji Bitcoinem, a rynek płatności kryptowalutami w Polsce praktycznie nie istnieje. Znalezienie sklepu lub firmy, która umożliwia płatności krypto graniczy z cudem.

Za bitcoin.pl znaleźliśmy kilka polskich sklepów i firm, w których możesz skorzystać z tej formy, są to m.in.*:

 1. supertech.pl – sklep z elektroniką;
 2. suerteprzewodnicy.pl – firma z branży turystycznej oferująca wycieczki z przewodnikami;
 3. e-polyglots.com – szkoła językowa;
 4. protestkit.pl – testy do analizy substancji chemicznych

* Źródło: https://bitcoin.pl/platnosci-kryptowalutowe

Dlaczego warto wdrożyć płatność kryptowalutami w sklepie internetowym?

Kryptowaluty przyciągają technologicznych freeków. Każdy, kto kocha nową technologię będzie zainteresowany zakupami korzystającymi z nowych technologii.

Tradycyjny przelew w Twoim sklepie internetowym dawno odszedł do lamusa, dziś króluje BLIK, a czy wkrótce będzie to kryptowaluta?

Niższe prowizje dla sklepów. Często płatności kryptowalutami mają niższą (lub zerową) prowizję dla właścicieli sklepów. Po co dzielić się procentem od wpłat z bankami?

Najważniejszy argument - bezpieczeństwo i anonimowość! Osoby, które cenią sobie prywatność uznają płatność kryptowalutami za znaczny plus sklepu internetowego.

Czy zawsze jest różowo?

Nie. Musimy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, wdrażając w swoim sklepie płatności kryptowalutami.

Zmienność kursów

Zmienność kursowa jest jednym z największych wyzwań związanych z przyjmowaniem płatności w kryptowalutach. Wartość kryptowalut (np. Bitcoin, Ethereum, Dogecoin), może ulegać znacznym wahaniom - nawet w ciągu tego samego dnia. Z jakim ryzykiem musimy się liczyć?

Wysokość wypłaty środków od kupujących - kiedy klient zapłaci kryptowalutą, a wartość tej kryptowaluty spadnie przed przekształceniem jej na walutę tradycyjną, sprzedawca może otrzymać mniej pieniędzy niż oczekiwał. To może wpłynąć na marże i rentowność całego biznesu.

Zmiana ceny zakupu - jeśli wartość kryptowaluty wzrośnie po dokonaniu zakupu, kupujący może czuć, że przepłacił za produkt. To może wpłynąć na ich satysfakcję i decyzję o ponownych zakupach w przyszłości.

Kwestie regulacyjne

Przepisy dotyczące kryptowalut są nadal w fazie kształtowania, co może stanowić wyzwanie w kontekście zgodności prawnej, zarówno na polskim podwórku jak i na arenie międzynarodowej.

Warto przed wdrożeniem płatności kryptowalutami skonsultować się z prawnikiem, księgową i doradcą podatkowym.

Techniczne aspekty integracji

Wprowadzenie płatności kryptowalutowych wymaga technicznej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi i systemów płatniczych. Często to rozwiązanie może być kosztowne, więc zanim rozpoczniesz wdrożenie skontaktuj się ze swoim programistą.

Statystyki płatności kryptowalutami

Według badania przeprowadzonego przez Deloitte w 2023 roku, 3,5% Polaków posiada kryptowaluty. Badania przeprowadzone przez Izbę Gospodarczą Kryptowalut w 2023 roku wykazały, że 42% polskich konsumentów wie czym są kryptowaluty, a 23% konsumentów rozważałoby użycie kryptowaluty do płatności online, natomiast 15% konsumentów jest gotowych płacić kryptowalutami w sklepach stacjonarnych.

Dlaczego uważamy kryptowaluty za atrakcyjne?

 • Szybkie i tanie transakcje (52%)
 • Bezpieczeństwo i prywatność (48%)
 • Brak pośredników (45%)
 • Możliwość płacenia za towary i usługi niedostępne w tradycyjnych sklepach (37%)

Warto podkreślić, że znaczny wzrost zainteresowania kryptowalutami rozpoczął się po pandemii Covid 19. Przyczyniła się ona do digitalizacji sprzedaży, a tym samym rozwoju systemów płatności. Dziś, najpopularniejszą w Polsce formą płatności był BLIK, jeszcze niedawno był to zwykły, tradycyjny przelew, a jak będzie w kolejnych latach?

Perspektywy na przyszłość

Od pierwszej transakcji Bitcoinem minęło ponad 9 lat, a polscy przedsiębiorcy wciąż są do tej formy płatności w sklepach internetowych nieufni.

Czy rozwój płatności kryptowalutami w Polsce nie zależy w dużej mierze od stabilności kursów, świadomości społeczeństwa i klarowności przepisów?

Aby kryptowaluty zagościły w naszych portfelach:

 1. Rząd musi pomóc - jasna deklaracja legalności kryptowalut jest konieczna, aby rozpropagować ten system płatności. Bez tego, płatności krypto będą - jak obecnie - marginalne, dla internetowych freeków i maniaków dbających o prywatność i bezpieczeństwo.
 2. Ogólnospołeczna kampania informacyjna, by pokazać bezpieczeństwo, zbudować zaufanie i oswoić klientów z kryptowalutami.
 3. Stabilizacja kursów. Kurs dolara między 2zł a 4zł to dla nas coś normalnego. Niemniej, jeśli Bitcoin raz kosztuje 60 tyś dolarów, później 20 tyś dolarów, by znów wrócić do 60 tyś dolarów i dalej rosnąć, to coś, czego zwykły Kowalski, klient sklepu internetowego, najzwyczajniej w świecie się boi.

A Ty? Co sądzisz o płatności kryptowalutami?

Napisz w komentarzu.

Opinie

Skontaktuj się z nami

call 733 543 (pokaż numer)

Zajęte? Nikt nie odbiera?
Bardzo często rozmawiamy przez telefon, mamy sporo spotkań online.
Kliknij tutaj i zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

mail biuro@doneta.pl

Napisz przez formularz. To najszybsza i najlepsza forma kontaktu z Donetą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.

Doneta, to zespół fajnych ludzi

Zadzwoń: 733 543 (pokaż numer) call
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas:
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 1 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.