Strategia słów kluczowych. Dlaczego jej nie robisz pisząc teksty na stronę?

 

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twoje teksty na stronie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Może myślisz, że samo posiadanie strony internetowej wystarczy, by przyciągnąć klientów? Nic bardziej mylnego. 

Kiedy przychodzi do mnie klient, który chce kupić stronę internetową zazwyczaj na początku pytam go: "Czy będziemy pozycjonować tę stronę?". Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle ważna, ponieważ od niej zależy, jak będzie wyglądać cały proces tworzenia i optymalizacji strony.

Jeżeli zdecydujesz się na pozycjonowanie strony lub sklepu, czyli chcesz, aby Twoja strona była wysoko w wynikach wyszukiwania Google, musisz zacząć od przygotowania strategii słów kluczowych. To pierwszy krok, który musisz wykonać przed napisaniem tekstu na swoją stronę.

Strategia słów kluczowych to plan działania, który pozwala nam zrozumieć, jakie frazy wyszukują Twoi potencjalni klienci. Bez niej Twoja strona może stać się tylko ładną wizytówką, która nie przyniesie oczekiwanych rezultatów w postaci ruchu organicznego i konwersji.

Strategia słów kluczowych

Strategia słów kluczowych polega na zidentyfikowaniu fraz, które są najważniejsze dla Twojego biznesu i które Twoi potencjalni klienci wpisują w wyszukiwarkę. Aby to zrobić, korzystamy z różnych narzędzi, które pomagają nam zrozumieć, jakie frazy są popularne i jakie mają potencjał przyciągania ruchu na stronę.

Najprostszym narzędziem, które możesz wykorzystać, jest Planer Słów Kluczowych Google Ads. To darmowe narzędzie, które pozwala sprawdzić, ile razy dane słowo kluczowe jest wyszukiwane miesięcznie. Możesz także skorzystać z bardziej zaawansowanych narzędzi, takich jak Senuto, SEMrush czy Ahrefs. Te narzędzia oferują dodatkowe funkcje, które pomagają w analizie konkurencji i wyborze najlepszych słów kluczowych dla Twojej strony.

Analiza i wybór słów kluczowych

Kiedy masz już bazę potencjalnych słów kluczowych, czas na ich dokładną analizę. Kluczowym czynnikiem, na który musisz zwrócić uwagę, jest wolumen wyszukiwań, czyli liczba osób, które miesięcznie wyszukują dane słowo kluczowe w Google. Popularne frazy mogą być wyszukiwane przez setki, a nawet tysiące użytkowników, ale musisz pamiętać, że im bardziej popularna fraza, tym trudniej będzie się na nią wypozycjonować.

Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie fraz, które są zbyt trudne do wypozycjonowania lub które nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Skup się na słowach kluczowych, które są zarówno popularne, jak i realistyczne do osiągnięcia. Czasami lepiej jest skupić się na kilku mniej popularnych frazach, które szybciej przyniosą wyniki, niż na jednej bardzo popularnej, która wymaga długotrwałej pracy.

Ważnym elementem strategii słów kluczowych jest również przypisanie poszczególnych fraz do odpowiednich zakładek na stronie. Nie możemy wrzucać wszystkich słów kluczowych w jedno miejsce – musimy je pogrupować tematycznie i umieścić tam, gdzie będą najbardziej naturalne i użyteczne dla użytkowników. Dzięki temu, nie tylko poprawimy pozycjonowanie, ale także zwiększymy czytelność i użyteczność strony.

Pamiętaj też o synonimach i frazach bliskoznacznych. Google coraz lepiej rozumie kontekst i intencje użytkowników, dlatego warto wziąć pod uwagę różne warianty słów kluczowych. Na przykład frazy "bhp szkolenia" i "szkolenia bhp" są dla Google praktycznie tym samym, więc nie ma sensu tworzyć dwóch osobnych zakładek na te frazy, bo może dojść do zjawiska kanibalizacji. Kanibalizacja występuje, gdy różne strony Twojej witryny konkurują ze sobą o te same słowa kluczowe, co może obniżyć ich pozycję w wynikach wyszukiwania.

Podział słów kluczowych na klastry tematyczne

Kiedy masz już listę słów kluczowych, kolejnym krokiem jest ich pogrupowanie i przypisanie do odpowiednich sekcji Twojej strony. Nie możesz umieszczać słów kluczowych w przypadkowych miejscach – muszą być one logicznie rozmieszczone, aby Google mógł zrozumieć, o czym jest każda część Twojej witryny.

Podział słów kluczowych na klastry tematyczne polega na grupowaniu podobnych fraz w większe kategorie. Dzięki temu każda sekcja Twojej strony będzie miała swoją własną grupę powiązanych ze sobą słów kluczowych. Na przykład, jeśli prowadzisz stronę o szkoleniach BHP, możesz mieć osobne klastry dla "szkolenia BHP dla firm", "kursy BHP online" i "certyfikaty BHP". Każda z tych grup będzie miała swoje własne, bardziej szczegółowe słowa kluczowe, które umieścisz na odpowiednich podstronach.

Dlaczego to jest ważne? Google ocenia stronę nie tylko na podstawie pojedynczych słów kluczowych, ale także na podstawie ogólnego kontekstu i struktury witryny. Jeśli Twoje słowa kluczowe są dobrze pogrupowane i logicznie rozmieszczone, Google łatwiej zrozumie, o czym jest Twoja strona i będzie mógł lepiej dopasować ją do zapytań użytkowników.

Kiedy grupujesz słowa kluczowe, pamiętaj o kilku zasadach:

Tematyczność - upewnij się, że wszystkie słowa kluczowe w danym klastrze są powiązane tematycznie.

Specyficzność - unikaj zbyt ogólnych fraz, które mogą być trudne do wypozycjonowania. Skup się na bardziej szczegółowych i konkretnych słowach kluczowych.

Hierarchia - pamiętaj, że niektóre frazy będą bardziej ogólne, a inne bardziej szczegółowe. Użyj tych ogólnych na głównych stronach i bardziej szczegółowych na podstronach.

Przykładowo, jeśli masz stronę o szkoleniach BHP, na stronie głównej możesz umieścić bardziej ogólne frazy, takie jak "szkolenia BHP". Na podstronach natomiast umieść bardziej szczegółowe frazy, takie jak "szkolenia BHP dla firm" czy "kursy BHP online".

Podział słów kluczowych na klastry tematyczne pomoże Ci nie tylko w pozycjonowaniu, ale także w organizacji treści na Twojej stronie. Dzięki temu Twoja witryna będzie bardziej przejrzysta i łatwiejsza w nawigacji, co z kolei przyciągnie więcej użytkowników i poprawi ich doświadczenia na Twojej stronie.

Intencje użytkowników

Podczas tworzenia strategii słów kluczowych nie możesz zapomnieć o intencjach użytkowników. Intencja wyszukiwania to cel, który ma użytkownik wpisujący dane słowo kluczowe w Google. Zrozumienie intencji pomaga tworzyć treści, które odpowiadają na potrzeby użytkowników i lepiej spełniają ich oczekiwania.

Istnieją dwie główne intencje:

  1. Intencje informacyjne - użytkownik szuka informacji na dany temat. Na przykład, jeśli wpisuje "czy potrzebuje pozycjonowania strony", to najprawdopodobniej chce dowiedzieć się, czym jest pozycjonowanie i czy powinien je robić. Twoja strona powinna wtedy zawierać artykuły, poradniki czy blogi, które dokładnie wyjaśniają dany temat.

  2. Intencje zakupowe - użytkownik jest gotowy do podjęcia działania, takiego jak zakup produktu lub usługi. Na przykład, gdy wpisuje "szkolenie BHP cena", to najprawdopodobniej chce znaleźć firmę, która oferuje takie szkolenia i porównać ceny. Strony sprzedażowe, oferty i strony z produktami powinny być zoptymalizowane pod kątem tych intencji.

Dla każdej z tych intencji należy przygotować odpowiednie treści na stronie. Jeśli zrozumiesz, czego szukają Twoi użytkownicy, łatwiej będzie Ci dostarczyć im wartościowe treści, które odpowiadają ich potrzebom.

Podsumowanie

Podsumowując, przygotowanie strategii słów kluczowych to fundament skutecznego pozycjonowania Twojej strony internetowej. Bez niej Twoje wysiłki mogą być mało efektywne, a strona nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Pamiętaj, że strategia słów kluczowych to proces ciągły. SEO wymaga regularnej analizy, testowania i dostosowywania działań, aby osiągnąć najlepsze wyniki. Zadbaj o każdy z wymienionych kroków, a Twoja strona będzie miała większe szanse na sukces w wynikach wyszukiwania.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu strategii słów kluczowych lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat pozycjonowania, skontaktuj się ze mną. Chętnie pomogę Ci zoptymalizować Twoją stronę i osiągnąć lepsze wyniki w Google.

Kto napisał ten wpis?

Przemek na co dzień tworzy strony WWW, sklepy internetowe i dba o ich marketing.

Prowadzi szkolenia i warsztaty z:

  • Marketingu w Google - pozycjonowania (SEO) i Adsów (SEM),
  • Content marketingu i lejków marketingowych,
  • User Experience,
  • Mailingów- tych zimnych i ciepłych.

Przeczytaj inne teksty tego autora

Opinie

Skontaktuj się z nami

call 733 543 282

Zajęte? Nikt nie odbiera?
Bardzo często rozmawiamy przez telefon, mamy sporo spotkań online.
Kliknij tutaj i zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

mail biuro@doneta.pl

Napisz przez formularz. To najszybsza i najlepsza forma kontaktu z Donetą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.

Doneta, to zespół fajnych ludzi

Zadzwoń: 733 543 282 call
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas:
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 26 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.