Czy warto nakładać znak wodny na zdjęcia?

Chociaż znaki wodne mogą wydawać się skutecznym narzędziem w ochronie przed kradzieżą i nieautoryzowanym użyciem, należy mieć na uwadze ich ograniczenia.

Znak wodny a kradzież zdjęć

Ochrona praw autorskich

Pierwszą rzeczą, którą warto mieć na uwadze, jest fakt, że Twoje zdjęcia są chronione prawami autorskimi od momentu ich utworzenia. Oznacza to, że nie potrzebujesz znaku wodnego, aby móc dochodzić swoich praw. W przypadku nieautoryzowanego wykorzystania Twoich zdjęć, masz pełne prawo żądać odszkodowania oraz wezwać do zaprzestania naruszeń, co w praktyce oznacza usunięcie Twoich zdjęć z nieuprawnionych stron.

Ograniczona skuteczność znaków wodnych

Znak wodny jest skuteczny tylko wtedy, gdy pokrywa znaczną część zdjęcia, co często psuje jego estetykę (czyt. wygląda brzydko i nieprofesjonaline). Małe znaki wodne umieszczone w rogu zdjęcia są estetyczniejsze, ale też łatwe do usunięcia i nie zapewniają realnej ochrony. Co więcej, wyraźne znaki mogą odciągać uwagę od samego zdjęcia, co jest szczególnie istotne, jeśli chcesz prezentować swoje prace w profesjonalny sposób.

Technologia AI a znaki wodne

W dobie sztucznej inteligencji, która rozwija się w zawrotnym tempie, znaki wodne stają się coraz mniej skutecznym narzędziem. Istnieją już narzędzia AI, które potrafią inteligentnie usuwać znaki wodne ze zdjęć, zachowując przy tym wysoką jakość oryginalnego obrazu. 

Jak nakładać znak wodny na zdjęcie?

Automatyczne nakładanie przez serwer

Znak wodny można nałożyć automatycznie podczas wgrywania zdjęcia na serwer. Główną wadą jest to, że obraz jest przetwarzany przez serwer, co może wpłynąć na jego jakość.

Dodatkowo, zdjęcie ze znakiem wodnym utworzone przez serwer, ma większy rozmiar (wagę) i nie jest skompresowane. Działa to negatywnie na pozycjonowanie Twojej strony; więcej przeczytaj tutaj: https://doneta.pl/blog/jak-optymalizowac-zdjecia-na-www/

Zmienna wielkość znaku wodnego

Jeśli zdecydujesz się na automatyczne nakładanie znaku wodnego, musisz być świadomy, że w zależności od rozmiarów wgrywanych zdjęć, znak wodny może być raz większy, a raz mniejszy. Może to prowadzić do braku spójności w wyglądzie Twoich zdjęć na stronie, co nie jest pożądane, zwłaszcza jeśli chcesz utrzymać profesjonalny i jednolity wizerunek.

Ręczne nakładanie znaku wodnego

Alternatywą i najlepszym moim zdaniem rozwiązaniem jest ręczne nakładanie znaku wodnego na każde zdjęcie przed jego wgraniem na serwer (no dobra, nie ręczne, są programy, które robią to hurtowo - jak na przykład Irfan View).

Ta metoda pozwala na pełną kontrolę nad wielkością, pozycją i przejrzystością znaku wodnego. Co więcej, ręczne nakładanie znaku pozwala na optymalizację zdjęć pod kątem SEO, co jest ważne dla lepszego pozycjonowania w wyszukiwarkach. Choć ta metoda wymaga więcej pracy, może się to opłacać w dłuższej perspektywie, szczególnie jeśli zależy Ci na utrzymaniu wysokiej jakości i spójności wizualnej Twoich zdjęć.

Ale... czy jest sens to robić?

Kto napisał ten wpis?

Przemek na co dzień tworzy strony WWW, sklepy internetowe i dba o ich marketing.

Prowadzi szkolenia i warsztaty z:

  • Marketingu w Google - pozycjonowania (SEO) i Adsów (SEM),
  • Content marketingu i lejków marketingowych,
  • User Experience,
  • Mailingów- tych zimnych i ciepłych.

Przeczytaj inne teksty tego autora

Opinie

Skontaktuj się z nami

call 733 543 (pokaż numer)

Zajęte? Nikt nie odbiera?
Bardzo często rozmawiamy przez telefon, mamy sporo spotkań online.
Kliknij tutaj i zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

mail biuro@doneta.pl

Napisz przez formularz. To najszybsza i najlepsza forma kontaktu z Donetą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.

Doneta, to zespół fajnych ludzi

Zadzwoń: 733 543 (pokaż numer) call
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas:
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 1 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.