Krótki kurs copywritingu

Wartość treści na stronie WWW

Kiedy myślisz o swojej stronie internetowej, prawdopodobnie przychodzą Ci do głowy różne elementy: design, funkcjonalności, zdjęcia. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważne są treści, które na niej umieszczasz? Otóż, okazuje się, że to właśnie one stanowią około 95% Twojej strony. Tak, dobrze przeczytałeś – 95%!

Dlaczego treści są tak ważne? Po pierwsze, to one przekazują Twoim klientom wszystko, co muszą wiedzieć o Twojej marce i ofercie. To dzięki nim dowiedzą się, co sprzedajesz, jakie masz doświadczenie i dlaczego powinni wybrać właśnie Ciebie. Po drugie, treści na stronie to klucz do sukcesu w wyszukiwarkach. Dobre treści, optymalizowane pod kątem SEO, to wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google, co przekłada się na większy ruch na Twojej stronie.

Ale to nie wszystko. Treści na stronie pozwalają Ci nawiązać relację z potencjalnym klientem. To dzięki nim możesz zaangażować, zainteresować i przekonać odwiedzających, że to właśnie Ty jesteś ekspertem w swojej branży. Możesz doradzać, edukować i budować zaufanie, a to wszystko za pomocą odpowiednio dobranych słów.

Zapamiętaj, Twoja strona to nie tylko wizytówka Twojej firmy w internecie. To przede wszystkim platforma komunikacji z Twoimi klientami. A w tej komunikacji, treść gra pierwsze skrzypce. Pomyśl o treściach na swojej stronie jak o sercu, które tętni życiem i energią. To one sprawiają, że Twoja strona staje się dynamiczna, interesująca i przyciąga uwagę.

Zrozumienie odbiorcy

Zanim zaczniesz pisać treści na swoją stronę WWW, ważne jest, abyś zastanowił się, do kogo właściwie piszesz. Tak jak nie rozmawiasz tak samo z kolegą z pracy, jak z babcią, tak też treści na Twojej stronie powinny być dostosowane do konkretnej grupy odbiorców.

Kilka pytań, które pomogą Ci zrozumieć Twojego odbiorcę:

 • Ile ma lat?
  Wiek odbiorcy wpływa na język, styl i treści, które go zainteresują.
 • Jakiej jest płci?
  Mężczyźni i kobiety mogą inaczej reagować na różne komunikaty.
 • Jakie ma problemy, wyzwania, obiekcje?
  By pisać o tym, co ciekawi Twojego czytelnika

Na przykład, jeśli Twoją główną grupą odbiorców są młode matki, warto skupić się na treściach dotyczących zarządzania czasem, radzenia sobie z natłokiem obowiązków czy dbania o zdrowie w kontekście rodzicielstwa. Komunikat "Dbaj o swoje zdrowie, zrób to dla swojego dziecka" będzie tutaj bardziej trafny niż ogólny apel "dbaj o zdrowie".

Pamiętaj, że ludzie chcą czytać o sobie, o swoich potrzebach i problemach, nie o Tobie i Twoich produktach czy usługach. Twoim zadaniem jest pokazać im, jak Ty i Twoje produkty czy usługi mogą im w tym pomóc. To nie Ty jesteś głównym bohaterem Twojej strony – to Twój klient.

Jak pisać skuteczne teksty?

Kiedy już wiesz, do kogo piszesz, czas zastanowić się, jak pisać, aby Twoje treści były skuteczne. Pamiętaj, że każdy, kto odwiedza Twoją stronę, szuka czegoś wartościowego – informacji, które rozwiążą jego problemy, odpowiedzi na pytania, czy po prostu inspiracji.

Oto kilka wskazówek, jak tworzyć angażujące treści:

Szanuj czas swoich odbiorców - pisz o rzeczach, które są dla nich ważne i mogą zmienić ich życie na lepsze. Unikaj lania wody i nieistotnych informacji.

Skup się na odbiorcy, nie na sobie - Twoi czytelnicy chcą wiedzieć, co mogą zyskać, korzystając z Twoich usług lub produktów. Pisz o korzyściach dla nich, a nie o tym, jak wspaniała jest Twoja firma.

Daj przykłady i historie - wszyscy uwielbiamy historie. Dają one kontekst i sprawiają, że Twoje treści stają się bardziej relatywne i zapadają w pamięć.

Na przykład, zamiast pisać „Nasze produkty są wysokiej jakości”, spróbuj „Nasze strony WWW oparliśmy na autorskim systemie CMS, dzięki czemu ładują się szybciej oraz są mniej podatne na wirusy”. Taka narracja sprawia, że treść staje się bardziej osobista i przemawia bezpośrednio do odbiorcy.

Pamiętaj też, że dobry tekst to nie tylko to, co piszesz, ale też jak to piszesz. Używaj prostego języka, unikaj branżowego żargonu. Twoje treści powinny być przystępne i zrozumiałe dla każdego, kto je czyta.

Personalizacja i bezpośredniość komunikacji

W świecie internetu, gdzie wszystko jest anonimowe i zdalne, osobisty kontakt z odbiorcą staje się szczególnie cenny. Używanie form osobowych i bezpośredni ton komunikacji mogą znacznie zwiększyć skuteczność Twoich treści.

Jak to zrobić? Oto kilka porad:

Używaj form osobowych - zamiast pisać „oferujemy przygotowanie strony internetowej”, spróbuj „przygotuję dla Ciebie stronę”. To sprawia, że komunikat staje się bardziej osobisty i bezpośredni.

Pisz tak, jakbyś rozmawiał z przyjacielem - Twoje treści powinny brzmieć naturalnie i przyjaźnie. Unikaj nadmiernie formalnego języka, który może stworzyć dystans między Tobą a czytelnikiem.

Przykładowo, zamiast pisać „Zwracam się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z naszą ofertą”, spróbuj „Wystarczą Ci 3 minuty, abyś dowiedział się, jak mogę pomóc zwiększyć zyski w Twojej firmie”. Taki język jest bliższy, bardziej bezpośredni i przyciąga uwagę.

Pamiętaj, że Twoi odbiorcy to ludzie, którzy cenią sobie osobisty i ludzki kontakt. Pokaż im, że za treściami na Twojej stronie stoi prawdziwa osoba, która rozumie ich potrzeby i chce im pomóc.

Korzyści dla odbiorcy, a nie cechy produktu

Kluczem do skutecznego komunikowania się na Twojej stronie jest skupienie się na tym, jak Twoje produkty lub usługi mogą poprawić życie klienta, a nie tylko na ich cechach.

Oto, jak możesz to zrobić:

Podkreśl korzyści, nie cechy - zamiast mówić „Nasze strony są szybkie”, powiedz „Więcej klientów pozostanie na Twojej stronie, ponieważ nasze strony ładują się szybciej niż w 3 sekundy”. To pokazuje odbiorcy, jak może skorzystać na Twojej ofercie.

Wyjaśnij, dlaczego to ważne - jeśli mówisz o szybkości ładowania strony, wyjaśnij, jak to wpływa na doświadczenie użytkownika i dlaczego jest to kluczowe dla zatrzymania klientów na stronie.

Przykładem może być podejście: zamiast „Nasze strony są responsywne” (cecha), użyj „Twoja strona będzie wyglądała świetnie na każdym urządzeniu, co ułatwi dotarcie do większej liczby klientów” (korzyść). To pokazuje odbiorcom, jak Twoja oferta wpłynie pozytywnie na ich biznes.

Pamiętaj, że większość klientów szuka rozwiązań, które ułatwią im życie lub rozwiążą ich problemy. Twoim zadaniem jest pokazanie im, że Twoje produkty lub usługi są właśnie takim rozwiązaniem.

Optymalizacja treści pod kątem SEO

W dzisiejszym świecie, gdzie konkurencja na rynku internetowym jest ogromna, samo pisanie interesujących treści to nie wszystko. Ważne jest również, aby były one optymalizowane pod kątem wyszukiwarki Google, czyli SEO (pozycjonowanie). Co to oznacza dla Ciebie? Że Twoje treści powinny być tak skonstruowane, aby łatwo je znaleźć w Google.

Jak to zrobić? Jak pisać treści pod Googla? Oto kilka porad:

 1. Używaj słów kluczowych - znajdź słowa, które Twoi potencjalni klienci wpisują w wyszukiwarkę, kiedy szukają produktów lub usług, które oferujesz. Wpleć te słowa kluczowe w tekst, ale pamiętaj, aby robić to naturalnie.

 2. Twórz wartościowe i unikalne treści - Google ceni treści, które są oryginalne i przynoszą wartość użytkownikom. Im bardziej unikalny i wartościowy jest Twój tekst, tym wyżej może być on oceniany przez wyszukiwarkę (czyli nie kopiujemy tekstów od konkurencji / producenta).

 3. Dbaj o strukturę tekstu - używaj nagłówków, aby ułatwić czytelnikom i wyszukiwarkom nawigację po treści. To pomaga zrozumieć, o czym jest Twój tekst.

Struktura i prezentacja treści

Kiedy masz już gotowy tekst, ważne jest, jak go przedstawisz. Dobrze zaprojektowana struktura i prezentacja treści mogą znacząco wpłynąć na to, jak będą one odbierane przez Twoich odbiorców.

 1. Krótkie akapity - ludzie w internecie często skanują tekst, zamiast czytać każde słowo. Krótkie akapity sprawiają, że tekst jest łatwiejszy do przetworzenia.

 2. Wypunktowania i listy - ułatwiają szybkie przyswajanie informacji. Dobrze jest stosować je, aby wyróżnić najważniejsze punkty.

 3. Zdjęcia i ikony - wizualne elementy mogą pomóc w zrozumieniu tekstu i uczynić go bardziej atrakcyjnym. Pamiętaj jednak, aby były one związane z treścią i odpowiedniej jakości.

 4. Duża czcionka i odpowiednia interlinia - tekst powinien być łatwy do czytania na każdym urządzeniu, dlatego zwróć uwagę na wielkość i rodzaj czcionki oraz interlinię.

 5. Tabelki i wykresy - jeśli masz do przekazania dane liczbowe lub złożone informacje, użyj tabel i wykresów. To ułatwia ich zrozumienie.

 6. Video, podcastyinfografiki to też treść. Używaj ich.

Dobra prezentacja treści nie tylko ułatwia ich zrozumienie, ale również sprawia, że Twoja strona wygląda profesjonalnie i zachęca do dalszego czytania.

Unikalność treści

W świecie internetu, gdzie łatwo znaleźć podobne treści na różnych stronach, kluczowe jest, aby Twoje treści wyróżniały się i były unikalne. Dlaczego to takie ważne?

 1. Wyróżnij się na tle konkurencji - unikalne treści sprawiają, że Twoja strona staje się bardziej interesująca i wartościowa dla czytelników.

 2. Lepsza pozycja w wynikach wyszukiwania - Google i inne wyszukiwarki preferują oryginalne treści. Kopiowanie treści z innych stron może spowodować obniżenie pozycji Twojej strony w wyszukiwarkach.

 3. Budowanie zaufania - kiedy czytelnicy widzą, że Twoje treści są oryginalne i wartościowe, budujesz ich zaufanie do Twojej marki.

Jak tworzyć unikalne treści? Pomyśl o tym, co wyróżnia Twoją markę, jakie masz doświadczenia i wiedzę, które możesz podzielić się z innymi. Nie bój się eksperymentować z formatem i stylem treści.

Jasny i zrozumiały język

Jasność i zrozumiałość tekstu to klucz do dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Pamiętaj, że Twoja strona może być odwiedzana przez różne osoby, z różnym poziomem wiedzy na temat Twoich produktów lub usług. Jak sprawić, by Twoje treści były zrozumiałe dla każdego?

 • Prosty język - unikaj skomplikowanych terminów branżowych i zawiłych konstrukcji zdaniowych. Im prostszy i jaśniejszy język, tym lepiej.
 • Narzędzia do sprawdzania zrozumiałości - skorzystaj z narzędzi takich jak jasnopis.pl, które pomogą Ci ocenić, czy Twój tekst jest zrozumiały dla przeciętnego czytelnika.

Poprawność językowa

Nie ma nic gorszego niż błędy językowe na profesjonalnej stronie WWW. Błędy te mogą negatywnie wpłynąć na odbiór Twojej marki. Jak zapewnić poprawność językową treści?

 • Korekta - zawsze sprawdzaj teksty pod kątem błędów ortograficznych, gramatycznych i stylistycznych np. w ortograf.pl
 • Pomoc narzędzi - wykorzystaj narzędzia takie jak Chat GPT do sprawdzania poprawności językowej. Są one nieocenione w szybkim wyłapywaniu i korygowaniu potencjalnych błędów.
Kto napisał ten wpis?

Przemek na co dzień tworzy strony WWW, sklepy internetowe i dba o ich marketing.

Prowadzi szkolenia i warsztaty z:

 • Marketingu w Google - pozycjonowania (SEO) i Adsów (SEM),
 • Content marketingu i lejków marketingowych,
 • User Experience,
 • Mailingów- tych zimnych i ciepłych.

Przeczytaj inne teksty tego autora

Opinie

Skontaktuj się z nami

call 733 543 (pokaż numer)

Zajęte? Nikt nie odbiera?
Bardzo często rozmawiamy przez telefon, mamy sporo spotkań online.
Kliknij tutaj i zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

mail biuro@doneta.pl

Napisz przez formularz. To najszybsza i najlepsza forma kontaktu z Donetą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.

Doneta, to zespół fajnych ludzi

Zadzwoń: 733 543 (pokaż numer) call
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas:
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 1 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.