CTA, czyli Call To Action #Panie Przemku, moja strona nie sprzedaje

 

Czy zdarza się, że użytkownicy wchodzą na Twoją stronę, ale nie dzwonią, nie piszą maili, nie kupują ani nie zamawiają Twoich produktów lub usług?

To może być frustrujące, zwłaszcza gdy wiesz, że oferujesz wartościowe treści i produkty. Problem może tkwić w braku odpowiednich wezwań do działania, czyli call to action (CTA).

W tej części serii „Panie Przemku, moja strona nie sprzedaje” skupimy się na tym, jak poprawnie stosować CTA, aby zwiększyć zaangażowanie użytkowników i skuteczność Twojej strony internetowej. Dowiesz się, dlaczego CTA są tak ważne i jak je optymalnie wykorzystać, by przekształcić odwiedzających w klientów.

Wyobraź sobie sytuację, w której masz świetnie zaprojektowaną stronę internetową. Treści są wartościowe i merytoryczne, idealnie dopasowane do Twojego klienta. Użytkownicy wchodzą na stronę, przewijają ją i czytają aż do końca. I co dalej? Jeśli nie mówisz im, co mają zrobić, najprawdopodobniej po prostu opuszczą stronę, nie podejmując żadnych działań.

Co to jest Call To Action (CTA)?

Call to action, czyli wezwanie do działania, to kluczowy element każdej skutecznej strony internetowej. CTA to krótki, konkretny komunikat, który mówi użytkownikowi, co powinien zrobić dalej. Może to być przycisk, link, czy nawet tekst, który zachęca do podjęcia określonej akcji, takiej jak:

 • Zapisanie się na newsletter.
 • Skontaktowanie się z Tobą telefonicznie.
 • Wysłanie maila.
 • Dokonanie zakupu.
 • Pobranie e-booka.
 • Obejrzenie portfolio.

Dobre CTA musi być przede wszystkim widoczne i wyróżniać się na tle innych elementów strony. Powinno być jasne i zrozumiałe, aby użytkownik nie miał wątpliwości, co się stanie po kliknięciu. Na przykład zamiast ogólnego "Kliknij tutaj", lepiej użyć bardziej konkretnego wezwania, jak "Zobacz realizację" czy "Zostaw swój numer telefonu".

Przykłady różnych CTA:

 • "Zobacz realizację" - Zachęca użytkownika do obejrzenia Twoich wcześniejszych projektów, co może pomóc w budowaniu zaufania.
 • "Kliknij tutaj i zostaw numer telefonu" - Ułatwia użytkownikowi nawiązanie kontaktu, co zwiększa szanse na dalszą rozmowę i potencjalną sprzedaż.
 • "Zapisz się na newsletter" - Pozwala zbierać dane kontaktowe i budować bazę potencjalnych klientów.

CTA są kluczowe, ponieważ kierują użytkowników przez ścieżkę konwersji, prowadząc ich od pierwszego kontaktu z Twoją stroną aż do momentu podjęcia decyzji zakupowej lub kontaktu z Tobą. Dlatego tak ważne jest, aby każde CTA było przemyślane i idealnie dopasowane do kontekstu treści, w której się znajduje. W następnym punkcie omówimy, jak poprawnie stosować CTA na Twojej stronie, aby maksymalnie zwiększyć ich skuteczność.

Jak poprawnie stosować CTA?

Umieszczenie call to action (CTA) na stronie to nie wszystko. Aby było skuteczne, musi być dobrze przemyślane i odpowiednio zintegrowane z resztą treści. Oto kilka kluczowych zasad, które warto przestrzegać:

Spójność z treścią:

CTA musi być bezpośrednio związane z treścią, w której się znajduje. Jeśli piszesz o cenie strony internetowej, wezwanie do działania powinno brzmieć na przykład "Zadzwoń do mnie i zapytaj o cenę". Jeśli omawiasz indywidualne projekty graficzne, CTA może brzmieć "Kliknij tutaj i zapytaj, czy potrzebujesz szablon czy indywidualny projekt graficzny".

Wyraźne i widoczne:

CTA musi się wyróżniać na stronie. Używaj kontrastowych kolorów, które przyciągają wzrok, oraz dużych, czytelnych czcionek. Upewnij się, że jest umieszczone w strategicznych miejscach – na przykład po ważnych sekcjach tekstu lub przy końcu strony.

Jasne i konkretne:

Unikaj ogólników. Użytkownik musi dokładnie wiedzieć, co się stanie po kliknięciu w CTA. Zamiast "Kliknij tutaj", lepiej użyj "Zobacz naszą ofertę" lub "Skontaktuj się z nami".

Testowanie różnych wariantów:

Testuj różne wersje CTA, aby sprawdzić, które działają najlepiej. Możesz zmieniać tekst, kolor, umiejscowienie, a następnie analizować wyniki. Testy A/B są tu bardzo przydatne, ponieważ pozwalają na porównanie skuteczności różnych wersji CTA.

Kilka CTA na jednej stronie:

Na jednej stronie może być kilka różnych CTA, ale wszystkie muszą być spójne z kontekstem. Możesz mieć CTA skierowane do różnych typów użytkowników – na przykład "Zobacz realizację" dla tych, którzy chcą zobaczyć Twoje projekty, oraz "Zostaw swój numer telefonu" dla tych, którzy są gotowi na bezpośredni kontakt.

Przykład z życia: Strona z ofertą tworzenia stron WWW. Na początku strony możesz mieć CTA "Zobacz realizację", które kieruje do galerii Twoich projektów. W dalszej części, gdzie opisujesz ceny, możesz umieścić CTA "Zadzwoń do mnie i zapytaj o cenę". Na końcu strony, po sekcji z opiniami klientów, można dodać CTA "Kliknij tutaj i zostaw swój numer telefonu – oddzwonię do Ciebie".

Testowanie i optymalizacja CTA

Aby Twoje wezwania do działania (CTA) były jak najbardziej skuteczne, nie wystarczy tylko umieścić ich na stronie – trzeba je również regularnie testować i optymalizować. Oto kilka kroków, które pomogą Ci w tym procesie:

 1. Testy A/B:

  • Testy A/B polegają na porównywaniu dwóch wersji tej samej strony z różnymi CTA, aby sprawdzić, która wersja przynosi lepsze wyniki. Możesz testować różne elementy, takie jak tekst, kolor, rozmiar przycisku, a także jego umiejscowienie na stronie.
  • Przykład: Testuj CTA „Zobacz naszą ofertę” w porównaniu do „Skontaktuj się z nami”, aby sprawdzić, które lepiej konwertuje.
 2. Analiza wyników:

  • Regularnie monitoruj i analizuj wyniki swoich testów. Zwracaj uwagę na wskaźniki takie jak wskaźnik klikalności (CTR), wskaźnik konwersji i czas spędzony na stronie. Dzięki temu dowiesz się, które CTA są najbardziej efektywne.
  • Przykład: Jeśli CTR dla „Zostaw swój numer telefonu” jest niski, spróbuj zmienić tekst na bardziej zachęcający, np. „Zostaw swój numer, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu godziny”.
 3. Personalizacja:

  • Personalizowane CTA mogą być bardziej skuteczne, ponieważ są dostosowane do konkretnego użytkownika lub segmentu odbiorców. Możesz używać dynamicznych treści, które zmieniają się w zależności od zachowania użytkownika na stronie.
  • Przykład: Użytkownik, który odwiedza stronę po raz pierwszy, może zobaczyć CTA „Dowiedz się więcej o naszej ofercie”, podczas gdy powracający użytkownik zobaczy „Zamów teraz i skorzystaj z rabatu dla stałych klientów”.
 4. Umiejscowienie CTA:

  • Umiejscowienie CTA na stronie ma ogromne znaczenie. Najlepiej sprawdzają się miejsca widoczne i naturalne dla oka, takie jak górna część strony, na końcu artykułów, czy obok istotnych informacji.
  • Przykład: Na stronie z ofertą tworzenia stron WWW, umieść CTA „Zobacz realizację” tuż pod opisem Twoich usług.
 5. Jasność i prostota:

  • Upewnij się, że Twoje CTA są jasne i proste. Użytkownik musi zrozumieć, co dokładnie się stanie po kliknięciu w przycisk. Unikaj zbyt skomplikowanych i długich wezwań.
  • Przykład: Zamiast „Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i zobaczyć przykłady realizacji”, użyj prostego „Zobacz nasze realizacje”.

Testowanie i optymalizacja CTA to ciągły proces. Dzięki regularnym analizom i wprowadzaniu zmian możesz znacząco zwiększyć konwersję na swojej stronie i przyciągnąć więcej klientów. Pamiętaj, że nawet drobne zmiany mogą przynieść znaczne rezultaty. W ostatnim punkcie podsumujemy najważniejsze informacje i zaprosimy Cię do dalszego działania.

Podsumowanie i... call to action :-)

W tej części serii „Panie Przemku, moja strona nie sprzedaje” dowiedziałeś się, dlaczego CTA są tak ważne i jak je poprawnie stosować. Mam nadzieję, że te informacje były dla Ciebie wartościowe i pomogą Ci w optymalizacji Twojej strony internetowej.

Zachęcam Cię do zastosowania tej wiedzy w praktyce i sprawdzenia, jak zmiany w CTA mogą wpłynąć na efektywność Twojej strony. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy - skontaktuj się ze mną.

Kto napisał ten wpis?

Przemek na co dzień tworzy strony WWW, sklepy internetowe i dba o ich marketing.

Prowadzi szkolenia i warsztaty z:

 • Marketingu w Google - pozycjonowania (SEO) i Adsów (SEM),
 • Content marketingu i lejków marketingowych,
 • User Experience,
 • Mailingów- tych zimnych i ciepłych.

Przeczytaj inne teksty tego autora

Opinie

Skontaktuj się z nami

call 733 543 282

Zajęte? Nikt nie odbiera?
Bardzo często rozmawiamy przez telefon, mamy sporo spotkań online.
Kliknij tutaj i zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

mail biuro@doneta.pl

Napisz przez formularz. To najszybsza i najlepsza forma kontaktu z Donetą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.

Doneta, to zespół fajnych ludzi

Zadzwoń: 733 543 282 call
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas:
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 27 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez AIP Przemysław Szczygłowski z Siedzibą w Sosnowcu i numerze NIP 6443382251 w celu obsługi zapytania wysłanego przez formularz kontaktowy zgodnie z polityką prywatności.